Home
U priateľov astronómov na Balkáne
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Streda, 19 September 2012 21:08

Keď sa spomenie dovolenka a Buharsko, väčšina si asi predstaví more a pláž.

My sme sa však vybrali do Rodop blízko gréckych hraníc za našimi astronomickými priateľmi, u ktorých sme naposledy boli pred viac ako štvrťstoročím, na Letnú školu astronómie a astrofyziky, na ktorú boli dvaja z nás pozývaní Slavejom Zlatevom z Hvezdárne v Kardžali v minulosti  niekoľkokrát. Tentokrát bola nostalgia návratu  poznačená smutným výročím jeho tragickej smrti. A aj to bol jeden z dôvodov i cieľov našej cesty.

Celý článok...
 
ČAM za júl 2012 od Paľa Rapavého
Napísal užívateľ Tomáš Dobrovodský   
Pondelok, 06 August 2012 08:00

Titul Česká astrofotografia mesiaca za júl 2012 získal unikátny spojený záber Venuše 35 hodín pred a 52 hodín po prechode slnečným diskom od Paľa Rapavého z Rimavskej Soboty. Blahoželáme! Viac o snímke a aj samotnej súťaži na stránkach ČAS.

Celý článok...
 
Až na južný horizont
Napísal užívateľ Tomáš Dobrovodský   
Utorok, 19 Jún 2012 07:42
Ako ľudia dívajúci sa pravidelne na hviezdnu oblohu, nachádzame na nej z našich zemepisných šírok notoricky známe hviezdy zoskupené do súhvezdí. Čím sme starší, tým viac nadobúdame dojem, že nás na nej už veľa vecí neprekvapí. V nasledujúcich riadkoch chcem ale využiť práve uplynulú časť roka, ktorá dokazuje, že aj od nás je možné pozorovať zaujímavé zákutia oblohy a aspoň časti súhvezdí, o ktorých si často myslíme, že sú len záležitosťou dovolenkových destinácií južne od nás. Nemalý podiel na tomto zdanlivom posune horizontu má samozrejme aj reliéf terénu a výrazne zhoršené pozorovacie podmienky v jeho blízkosti.
Celý článok...
 
Za Mgr. Ivanom Molnárom
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Utorok, 12 Jún 2012 13:34

3. júna 2012 sme sa na Selickom cintoríne rozlúčili s priekopníkom amatérskej astronómie na Slovensku, našim čestným členom, kolegom, priateľom i učiteľom, Mgr. Ivanom Molnárom.

 

I. Molnára (23. 1. 1930 – 31. 5. 2012) väčšina astronomickej obce na Slovensku pozná ako dlhoročného vedúceho Okresného astronomického kabinetu (OAK) v Galante a odborníka, ktorý sa venoval zákrytom a zatmeniam.

Celý článok...
 
Hell, Sitnianski rytieri a prechod Venuše
Napísal užívateľ Administrator   
Sobota, 09 Jún 2012 22:31
Dni išli jeden za druhým a moja predstava o pozorovaní tohtoročného prechodu Venuše popred slnečný disk bola veľmi prozaická. Vezmem si z firmy prezentačný ďalekohľad Nexstar 6SE, ktorý používame na prezentácie pre zákazníkov domov, vstanem pohodlne ráno pred pol piatou, otvorím okno na kuchyni, vyložím ďalekohľad a budem pozorovať. Pekne v pohodlí domova, s rannou kávičkou. Odfotím východ Slnka spolu s Venušou nad horizontom so siluetou stromov a bude to. Išlo mi o to spraviť pár dokumentačných snímok. Nechystal som sa robiť žiadnu vedu. Túto moju prozaickú papučovú predstavu mi však od základov nabúral Peter Augustín, riaditeľ žiarskeho planetária, ktorý mi pár dní pred prechodom dal ponuku, ktorá sa proste neodmieta.
Celý článok...
 
« ZačiatokPredchádzajúce12345678910ĎalšíKoniec »

Stránka 10 z 34

Valid XHTML and CSS.