Home
Európske solárne dni 2013 úspešné
Napísal užívateľ Administrator   
Piatok, 31 Máj 2013 21:14

Prvé dva májové  týždne patrili (nielen) na Slovensku solárnej energii. V rámci  celoeurópskej informačnej kampane pod názvom Európske solárne dni (ESD) sa na Slovensku uskutočnilo množstvo podujatí objasňujúcich využitie solárnej energie a jej hlavné výhody. Patronát nad akciou má už po tretíkrát Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje energie (Slovak RE Agency).

Celý článok...
 
Kométa C/2012 F6 (Lemmon) na rannej oblohe
Napísal užívateľ Tomáš Dobrovodský   
Utorok, 07 Máj 2013 10:57

V priebehu tohto, na stretnutia s jasnými kométami prekvapivo bohatého roka, je dobré v týchto dňoch upriamiť pozornosť na rannú oblohu. Pri troche snahy na nej môžeme pozorovať tretiu kométu v poradí na pomyselnej stupnici jasnosti týchto telies v tomto roku. O kométe C/2012 F6 (Lemmon) hovorili optimistické predpoklady ako o tretej voľným okom pozorovateľnej kométe v roku 2013. To sa naplnilo len na južnej oblohe a u nás sa tak musíme uskromniť len s pohľadom v triédroch alebo malých ďalekohľadoch.

Celý článok...
 
Čiastočné zatmenie Mesiaca 25. apríla 2013
Napísal užívateľ Administrator   
Utorok, 23 Apríl 2013 09:58

Vo štvrtok 25. apríla 2013 budeme môcť pozorovať čiastočné zatmenie Mesiaca. Nebude trvať dlho, len niečo vyše pol hodiny, pretože Mesiac sa ponorí do zemského tieňa iba nakrátko svojím okrajom. Pozorovateľ z našich zemepisných šírok tak uvidí len dočasné stmavnutie jednej časti okraja mesačného disku.

 

Celý článok...
 
Festival fyziky Smolenice 2013
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Piatok, 12 Apríl 2013 10:28

V krásnom prostredí Smolenického zámku sa v dňoch 7. – 10. 4. 2013 bolo „fyzikálne“ rušno. Už po šiesty krát sa tu uskutočnila konferencia Tvorivý učiteľ fyziky – Tvorivý učiteľ fyziky, ktorú organizovala Slovenská fyzikálna spoločnosť v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ, Fyzikálnym ústavom SAV, Pansophiou, Hvezdárňou v Rimavskej Sobote a Pedagogickou sekciou JSMF.

Konferencia je vynikajúcou príležitosťou pre všetkých fyzikov z výskumu aj z pedagogickej praxe, ktorým záleží na tom, aby fyzika bola ponímaná ako atraktívna veda, mimoriadne užitočná pre rozvoj a prosperitu spoločnosti. Žijeme v čase, kedy fyzika a jej praktické aplikácie v elektronike, informačnej technike, doprave a energetike dramaticky menia životný štýl súčasnej spoločnosti.

Celý článok...
 
Za Dr. Júliom Sýkorom
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Sobota, 06 Apríl 2013 21:39

 

6. apríla 2013 bola v Poprade – Veľkej posledná rozlúčka s RNDr. Júliusom Sýkora, DrSc., bývalým dlhoročným riaditeľom Astronomického ústavu SAV.

Česť jeho pamiatke!

Celý článok...
 
« ZačiatokPredchádzajúce12345678910ĎalšíKoniec »

Stránka 3 z 34

Valid XHTML and CSS.