Home
České a slovenské kométy
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Štvrtok, 14 Marec 2013 09:19

Dlhoočakávaná kométa PanSTARRS (C/2011 L4) je už pozorovateľná aj z našich zemepisných šírok.

Hvezdárne v Žiari nad Hronom, Rimavskej Sobote a Banskej Bystrici v spolupráci s firmou TROM PIAROVÁ pripravili brožúrku Rok 2013 v očakávaní jasných komét a skladačku o kométach vydala Hvězdárna v Úpici, ČAS a SMPH. Sú však aj kométy, ktoré boli objavené z nášho územia či našincami. A nie je ich málo. Inšpiráciou nám bol príspevok J. Tichej v Astronomickej ročenke 1996.

Celý článok...
 
BOTO - druhá medzinárodná
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Pondelok, 11 Marec 2013 19:49

Beskydská oblasť tmavej oblohy/Beskydská oblast tmavé oblohy je druhou oblasťou svojho druhu na svete, ktorá je na území dvoch štátov.

Viac informácií je v tomto článku a na oficiálnej stránke www.boto.cz.

Celý článok...
 
Pozorujte oblohu svojím ďalekohľadom - vyhodnotenie
Napísal užívateľ Tomáš Dobrovodský   
Nedeľa, 10 Marec 2013 00:00

V závere minulého roka bola v spolupráci Slovenského zväzu astronómov amatérov a Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom vyhlásená výzva uchádzať sa o zapožičanie pozorovacieho ďalekohľadu na dobsonovej montáži. Jej názov bol "Pozorujte oblohu svojím ďalekohľadom" a bola určená amatérom a astronomickým krúžkom v rámci Banskobystrického kraja. Z doručených žiadostí vyberala komisia zložená zo zástupcov SZAA a KHaP MH, ktorá rozhodla, že šesť palcovým dobsonom budú pozorovať študenti astronomického krúžku pri Gymnáziu v Detve pod vedením Mgr. Františka Strýčka. K odovzdaniu ďalekohľadu prišlo v závere februára na pôde detvianskeho gymnázia. Blahoželáme a prajeme veľa jasných nocí.

 

Celý článok...
 
Priblíženie blízkozemného asteroidu 2012 DA14 k Zemi
Napísal užívateľ Tomáš Dobrovodský   
Nedeľa, 10 Február 2013 01:49

V piatok 15. februára 2013 preletí v relatívne blízkej vzdialenosti od Zeme malý asteroid s označením 2012 DA14. Jeho vzdialenosť od povrchu našej planéty bude s veľkou pravdepodobnosťou v čase jeho maximálneho priblíženia dokonca menšia ako satelitov umiestnených na geostacionárnej dráhe. Dráha telesa je už nejaký čas známa a tak môžeme v pokoji sklamať lovcov senzácií - zrážka s našou Zemou je v tomto prípade úplne vylúčená. Jasnosť telesa sa však dostane do dosahu malých ďalekohľadov a pre pozorovateľov sa tak stane zaujímavou lahôdkou.

Celý článok...
 
Cena divákov 2012
Napísal užívateľ Administrator   
Pondelok, 04 Február 2013 11:30

2. ročník fotosúťaže Svieťme si na cestu...nie na hviezdy bol vyhodnotení už vlani, no verejnosť mala možnosť hlasovať do konca januára za tu svoju NAJ snímku aj v súťažnej kategórii Cena divákov.

 

Najviac hlasov získali súťažné snímky:

z ČR č. 29 (Světelné moře od Lubomíra Sklenára z Vrchlabí) – cena od firmy Supra Praha

zo SR č. 10 (Bratislavský hrad od Mareka Javora z Bratislavy) – cena od firmy Tromf

 

Zo 139 hlasujúcich boli vylosovaní Kryštof Kolář (ročné predplatné časopisu Astropis) a Daniel Dupkala (ročné predplatné časopisu Kozmos).

 

Podporovateľom ďakujeme, výhercom srdečne blahoželáme a tešíme sa na ďalšie snímky 3. ročníka.

 

 

 

 

 

 

Celý článok...
 
« ZačiatokPredchádzajúce12345678910ĎalšíKoniec »

Stránka 5 z 34

Valid XHTML and CSS.