Home
Ako svietiť rozumnejšie
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Utorok, 11 December 2012 11:41

Jednou z aktivít súvisiacich s prípravou vyhlásenia BOTO – Beskydskej oblasti tmavej oblohy (pozri článok o prvom aj druhom stretnutí organizátorov) pripravil J. Kondziolka, ktorého môžeme právom považovať za „otca BOTO“ zaujímavý materiál.

Jeho účelom bolo poskytnúť starostom obcí jednoduchý návod ako správne svietiť, čo dodržiavať pri oprave, výmene či rekonštrukcii verejného osvetlenia. Obrázky s vytríbeným citom pre správne osvetľovanie, troškou vtipu a hlavne profesionalizmu grafiky spracovala P. Svobodová.  Vznikol tak materiál aký u nás absentoval. Česká aj slovenská verzia, veď BOTO bude „medzinárodné“, bola však len v elektronickej podobe...

Po dohode s autorom pôvodného textu sme sa rozhodli, že text prepracujeme (P. Begeni, P. Rapavý) a vydáme skladačku tlačou.

Vydanie sa podarilo vďaka ochote doc. M. Kireša z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach (podpora projektu APVV LPP-0223-09). Ďakujeme.

Materiál si môžete stiahnuť tu.
Celý článok...
 
Vyhodnotenie 2. ročníka medzinárodnej fotosúťaže Svieťme si na cestu…nie na hviezdy 2012
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Pondelok, 10 December 2012 22:36

Druhý ročník fotosúťaže Svieťme si na cestu…nie na hviezdy, ktorá je od roku 2011 vyhlásená už ako medzinárodná, je za nami.

Poznáme víťazov, no porazení však nie sú.

Všetci autori prispeli k naplneniu cieľov fotosúťaže. Podľa očakávania bolo najviac fotografií v kategórii o nesprávnom svietení (Ako rozhodne nesvietiť) a najmenej o tom, ktorého by sme si priali najviac (Správne svetlo).

Vyhodnotenie fotosúťaže je tu.

Celý článok...
 
Náučný chodník „Pod tmavou oblohou“
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Štvrtok, 29 November 2012 11:21

V Parku tmavej oblohy Poloniny sa pod hlavným karpatským hrebeňom Bukovských vrchov rozprestiera obec Nová Sedlica. Táto najvýchodnejšie položená obec na území Slovenska sa môže pýšiť mnohými turisticky zaujímavými prvkami a jej katastrálne územie je „ovenčené“ mnohými vzácnymi prírodnými oblasťami. Len nedávno tu však pribudol aj ďalší, turisticky významný prvok – náučný chodník.

Tento, pre nás pomerne náročný, projekt (keď sme ho podávali, ani sme netušili, aké problémy nás čakajú) mohol byt realizovaný vďaka podpore Nadácie Orange v rámci programu Šanca pre váš región.

Celý článok...
 
Poloniny a parky vo svete
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Streda, 28 November 2012 19:33

Vďaka podpore Nadácie Orange mohol byť v Parku tmavej oblohy Poloniny realizovaný projekt Symbolický cintorín obetí svetelného znečistenia o ktorom bol článok uverejnený na našej stránke.

V polovici októbra však ešte celý grant ukončený nebol a v závere spomínaného článku bolo napísané: „Symbolický cintorín obetí svetelného znečistenia bude v blízkej dobe doplnený o ďalší prvok, ktorý však zatiaľ neprezradíme. Nechajte sa prekvapiť. Všetci ste vítaní nielen v obci Zboj, ale aj v celom Parku tmavej oblohy Poloniny.“

Celý článok...
 
Astronomická mapa Slovenska
Napísal užívateľ Tomáš Dobrovodský   
Piatok, 16 November 2012 15:47

Súčasťou našich stránok sa nedávno stala interaktívna astronomická mapa Slovenska. Mala by sa stať pomôckou a akýmsi rázcestím pri hľadaní informácií o astronomických subjektoch na Slovensku. Na podklade zobrazujúcom stav nočnej oblohy na Slovensku, zachytáva odborné a popularizačné pracoviská spolu so sídlami organizovaných astronomických skupín na území našej krajiny. K dispozícií je aj samostatné zobrazenie odborných pracovísk SAV a VŠ alebo rozmiestnenia našich kamenných a prenosných planetárií. V budúcnosti by sme chceli podobnou formou zmapovať aj astronomické pozorovateľne astronómov amatérov.  

 

Celý článok...
 
« ZačiatokPredchádzajúce12345678910ĎalšíKoniec »

Stránka 7 z 34

Valid XHTML and CSS.