Home
Konferencia o biosférických rezerváciách aj o svetelnom znečistení
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Streda, 17 Október 2012 23:11

V rámci Programu UNESCO Človek a biosféra (Man and Biosphere) boli na Slovensku za biosférické rezervácie uznané 4 chránené územia (Slovenský kras, Poľana, Východné KarpatyTatry). Východné Karpaty sú jedinou biosférickou rezerváciou na území troch štátov (Slovensko, Poľsko, Ukrajina) a jej súčasťou je aj Park tmavej oblohy Poloniny (PTOP). IX. národná konferencia o biosférických rezerváciách Slovenska na tému „Zmeny krajiny v biosférických rezerváciách“ sa pri príležitosti 15. výročia vyhlásenia Národného parku Poloniny v konala hoteli Armales v Stakčíne 11. – 12. októbra 2012. 

 

Celý článok...
 
Symbolický cintorín obetí svetelného znečistenia
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Utorok, 16 Október 2012 19:12

V Parku tmavej oblohy Poloniny, v severovýchodnej časti Bukovských vrchov, sa nachádza údolie Zbojského potoka, v ktorého lone leží obec Zboj. Aj keď je to obec relatívne malá, nemusí sa návštevník obávať, že nemá čo v obci a v jej okolí vidieť. V prekrásnej karpatskej prírode dominujú národné prírodné rezervácie Riaba skala a Stinská, a prírodné rezervácie Bahno, Stinská slatina a Borsučiny. V obci sa nachádza vojenský cintorín z 1. sv. vojny a uhličitý prameň „Kvasna voda“, ktorého okolie bolo tohto roku pekne upravené (altánok, lavičky, invenčné informačné tabule).

Celý článok...
 
Svetelné znečistenie a nočné životné prostredie
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Sobota, 06 Október 2012 19:22

Svetelné znečistenie je problémom modernej civilizácie, sporadicky sa o tejto environmentálnej záťaži zmieňujú už aj médiá. Nakoľko u nás ešte neexistuje účinná legislatíva, je zatiaľ jedinou možnosťou propagácia a popularizácia správneho osvetľovania, ktoré je šetrné k nočnému životnému prostrediu.

Jednou z takýchto aktivít je aj vydanie skladačky "Svetelné znečistenie a nočné životné prostredie".

Viac informácií je v krátkom príspevku tu.

Celý článok...
 
Astronomická prax na Lomnickom štíte
Napísal užívateľ René Novysedlák   
Nedeľa, 07 Október 2012 10:40

V dňoch 3. - 9. júla 2012 som mal možnosť zúčastniť sa letnej praxe na observatóriu Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied na Lomnickom štíte pod vedením RNDr. Jána Rybáka, CSc.  Počas tohto týždňa som zažil tri zo štyroch ročných období, nádherný výhľad, takmer pravidelnú pohotovosť pri búrkach a mnoho ďalšieho... Špičkové observatórium leží na druhom najvyššom, no zaručene najkrajšom štíte na Slovensku. Obklolesené tatranskými kotlinami, Kežmarským, Kolovým, Pyšným, Slavkovským a mnohými ďalšími štítmi a dolinami.
Celý článok...
 
Európske južné observatórium jubiluje
Napísal užívateľ Tomáš Dobrovodský   
Štvrtok, 04 Október 2012 20:00

Tento rok na jeseň oslavuje ESO (Európske južné observatórium) 50 rokov od svojho založenia. 5. októbra 1962 bola podpísaná medzivládna dohoda o ESO medzi Belgickom, Francúzskom, Nemeckom, Holandskom a Švédskom. Po polstoročí existencie sa rodina ESO rozrástla na 15 členských krajín a dnes predstavuje významnú svetovú astronomickú inštitúciu s najvýkonnejšími astronomickými zariadeniami.

 

Celý článok...
 
« ZačiatokPredchádzajúce12345678910ĎalšíKoniec »

Stránka 8 z 34

Valid XHTML and CSS.