Home
12. Európske sympózium na ochranu nočnej oblohy
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Piatok, 21 September 2012 15:43

Už dvanásty rok sa z celého sveta stretávajú odborníci v oblasti svetelného znečistenia na európskom sympóziu, aby si vymenili svoje skúsenosti a prezentovali výsledky svojej práce. V tomto roku sa Európske sympózium na ochranu nočnej oblohy (12th European Symposium for the Protection of the Night Sky konalo 13. až 15. septembra 2012 v Sliezskom vojvodstve na juhu Poľska v meste Bielsko-Biała.

Bielsko-Biała, ktoré má dnes približne 180-tisíc obyvateľov, má svoj názov len od roku 1951, keď sa zlúčili mestá Biesko a Biała. V Bielske pôsobil v 20. rokoch 17. storočia významný predstaviteľ slovenskej barokovej literatúry Juraj Tranovský. Zaujímavosťou mesta je jeho svetoznáme Štúdio kreslených filmov, založené v roku 1947, v ktorom vznikli známe animované rozprávky, ako psíček Reksík alebo Bolek a Lolek.

Zo Slovenska sa tohtoročného sympózia zúčastnil Pavol Ďuriš za Slovenskú astronomickú spoločnosť pri SAS a Peter Begeni za Slovenský zväz astronómov amatérov. Snáď úsmevným paradoxom bolo, že v danom termíne prebiehal v meste veľtrh International Power Industry Fair ENERGETAB 2012, ktorý je najväčším veľtrhom o energetike a svietení v strednej Európe. Záujemcovia z radov účastníkov sympózia mali možnosť navštíviť tento veľtrh v štvrtok 13-tého.

Piatkový program sympózia v Parkhoteli Vienna bol venovaný prezentáciám úspešne zrealizovaných projektov v oblasti rekonštrukcií verejných osvetlení a novovzniknutým alebo už existujúcim oblastiam tmavej oblohy. Zo Slovenska predniesol príspevok s názvom "Eastern Carpathian (Poloniny and Bieszczady) Dark-Sky Parks" Pavol Ďuriš, ktorý informoval prítomných o existujúcom Parku tmavej oblohy Poloniny a pripravovanej oblasti tmavej oblohy v Bieszczadoch. Vo večerných hodinách účastníci zavítali do asi 50 km vzdialenej obce Sopotnia Wielka, kde sa nachádza malá oblasť tmavej oblohy s názvom CN-001, ktorá bola oficiálne vyhlásená pred necelým rokom (19. 11. 2011).

Aby si účastníci mohli zrekonštruovanú verejné osvetlenie pozrieť v úplnej pohode, cesta viedla cez Jeleśniu. Štýlová večera tu bola v najstaršej krčme v Poľsku "Stara Karczma", ktorá tu bola už v roku 1608 a teda pozná ešte dobu Galilea.

Sobotňajší program bol zameraný na príspevky z oblasti edukácie problematiky svetelného znečistenia, meraniu svetelného znečistenia a ďalším teoretickým či praktickým častiam tejto problematiky.

Vyvrcholením sympózia bolo prijatie deklarácie, ktorou účastníci vyzývajú International Dark-Sky Association aby prijala skutočnú (vedeckú) definíciu svetelného znečistenia a zároveň vyzývajú zákonodarné orgány, aby prijali účinnú legislatívu v oblasti svetelného znečistenia. Deklaráciu môžete podporiť aj vy tu.

Osobne nás potešil záujem zúčastnených o naše plagáty svetelného znečistenia (1 MB), Parku tmavej oblohy Poloniny (16 MB) a pohľadnice (0,24 MB). Veríme, že sa budeme úspešne podieľať na ďalších sympóziách, to budúcoročné sa uskutoční v meste Pamplone, metropole španielskej provincie Navarra. Počas osláv sv. Fermína, patróna mesta, tam po uliciach medzi ohradou a býčou arénou cez historické centrum pobehávajú býky.

Reportáž v poľskej televízii je tu a ďalšie informácie v článku P. Suchana Jasný signál k ochraně noční oblohy. 

Peter Begeni

Jan Kondziolka (ČR), Pavol Ďuriš (SR) a Andrej Mohar (Slovinsko) diskutujú pri správnom type svietidla.

 

мартингейлпродвижения сайталидов.рф сотрудничество
 

Valid XHTML and CSS.