Home
Pozorujte zodiakálne svetlo
Napísal užívateľ Roman Mikušinec   
Štvrtok, 14 Marec 2013 13:22

V stredu 20. marca v 12:02 vstúpi Slnko do súhvezdia Baran (dnešné súhvezdie Ryby) a oficiálne sa začne astronomická jar. Spomínanú stredu si tak vládu denná a nočná časť dňa rozdelí presne na polovicu.

 

Ďalej sa budú noci skracovať a dni výrazne predlžovať. Slnko každým dňom bude zvyšovať svoju výšku nad obzorom a prinesie nám tak vytúžené jarné počasie. Bezmesačné noci však okrem toho prinášajú ešte jeden úkaz, o existencii ktorého kvôli súčasnej miere svetelného znečistenia, vie len málo ľudí. Jas zodiakálneho svetla nie je možné pozorovať z miest ba dokonca ani z ich periférií to nie je ľahké. Najlepšie je večerné zodiakalné svetlo viditeľné v období okolo jarnej rovnodennosti, kedy zviera ekliptika najväčší uhol s obzorom. Navyše je zodiakálne svetlo v tomto období veľmi fotogenické, pretože zasahuje do slabej časti Mliečnej cesty v súhvezdí Býk a po oboch stranách svetelného kužeľa dominujú krásne súhvezdia zimnej a jesennej oblohy. Najkrajšie vynikne ďaleko od miest ako napríklad v nedávno vyhlásenom Parku tmavej oblohy Poloniny. Pokiaľ sa teda nachádzate mimo rušivé mestské (obecné) osvetlenie, môžete práve v týchto dňoch pozorovať pomerne výrazný svetelný kužeľ stúpajúci až do výšky 25° nad obzor a to v čase, keď je Slnko viac ako hodinu pod obzorom (cca 19:30 SEČ a neskôr). Zvyšok oblohy je už v tom čase (pokiaľ nás neruší svetelné znečistenie) tmavý.

Zodiakálne svetlo je spôsobené rozptylom slnečného žiarenia na maličkých čiastočkách medziplanetárneho prachu (0,001 – 0,1 mm), ktoré sa nachádzajú v rovine ekliptiky. Celková hmotnosť tohto medziplanetárneho prachu sa odhaduje na 5x1016 kg. Počas roka, keď Slnko prechádza súhvezdiami zvieratníka mení ekliptika pre daný čas svoj sklon voči obzoru. Najväčší uhol pritom zviera s obzorom v období jarnej rovnodennosti po západe Slnka a v období jesennej rovnodennosti pred východom Slnka. V oblastiach v blízkosti rovníka je zodiakálne svetlo pozorovateľné počas celého roka. Z našich zemepisných šírok ho môžeme sledovať večer po západe nad západným obzorom a na jeseň nad východným obzorom pred východom Slnka.

Jasnosť zodiakálneho svetla sa dá prirovnať k jasu chudobnejších častí Mliečnej dráhy. Vo väčšine prípadov platí, že pokiaľ na vašom pozorovacom stanovisku vidíte  Mliečnu cestu, mali by ste vidieť aj kužeľ zodiakálneho svetla. Pokiaľ máte ničím nerušenú tmavú oblohu, môžete si všimnúť výrazné zjasnenie oblohy v mieste, ktoré sa nachádza na opačnej strane oblohy ako Slnko. V tejto časti oblohy sú totiž čiastočky medziplanetárnej hmoty osvetlené Slnkom z pohľadu zo Zeme celé a do oka pozorovateľa tak dopadá najviac svetla. Tomuto oválne vyzerajúcemu zjasneniu sa hovorí protisvit. V rámci  Slovenska už pravdepodobne neexistuje dokonale tmavá obloha (výnimku tvorí asi len Park tmavej oblohy Poloniny), ktorá umožňovala tento jav pozorovať.

V tomto roku máme dve obdobia, kedy je možné zodiakálne svetlo pozorovať. Dve obdobia preto, lebo sú rozdelené splnom Mesiaca,  ktorý nastane 27.3.2013. Prvé vhodné obdobie je od 28.2. do 14.3. a to druhé obdobie pripadá na termín od 29.3. do 13.4.2013.

Pokiaľ sa rozhodnete zodiakálne svetlo pozorovať a budete úspešný, môžete nám o svojom pozorovaní napísať. Uvítame aj Vaše kresby alebo fotografie. Vaše pozorovania môžete posielať na adresu: Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript , radi ich uverejníme.

кто работал с пай пер профитс86 уцели pr
 

Valid XHTML and CSS.