Home Kométa C/2012 S1 (ISON)
Mimoriadne jasný bolid nad Slovenskom 28.2.2010 Tlač
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Pondelok, 01 Marec 2010 18:14

Včera, počas končiaceho sa finálového hokejového zápasu, zaznamenalo množstvo obyvateľov Slovenska veľmi nápadné zjasnenie oblohy a následne zvukovú a tlakovú vlnu.

 

 

Svetelný úkaz bol vyvolaný mimoriadne jasným meteorom (bolidom), ktorého pravdepodobný let bol z východu na západ (pozri text za konci článku). Hlásenia o úkaze sú od Trebišova cez Košice až po Gemer a Malohont (Rožňava, Dobšiná, Rimavská Sobota, Veľký Blh, Ratkovské Bystré). 

Presný čas preletu 23:24:46,5 SEČ bol určený z rádiometrických pozorovaní Európskej bolidovej siete v Českej republike. Presnosť začiatku záznamu je lepšia ako 0,1 sekundy. Záznam zo stanice Růžová  (severovýchodne od Děčína) má dĺžku 4 sekundy. Vzhľadom k tomu, že vzdialenosť stanice Růžová od Rimavskej Soboty, je takmer 500 km, bola skutočná dĺžka úkazu dlhšia, možno až do 10 – 20 sekúnd. V čase preletu bolidu bolo zaznamenané prudké (dvojité) zjasnenie a vzhľadom k tomu, že obloha bola pomerne svetlá (Mesiac v splne) bola jasnosť bolidu omnoho vyššia ako je jasnosť Mesiaca v splne a mohla dosiahnuť 15 – 20 magnitúd. Svedkovia z okolia Rimavskej Soboty uvádzajú, že s oneskorením 4 – 5 min bolo počuť silný zvukový efekt (taktiež dvojitý) pripomínajúci zahrmenie sprevádzajúce tlakovou vlnou (zarinčanie okien). Tento údaj nasvedčuje, že k výbuch nastal vo vzdialenosti 80 - 100 km od miesta pozorovania. Jeden z pozorovateľov si všimol v pretrhanej oblačnosti, na Mesiacom presvetlenej oblohe, asi 20 sekúnd trvajúcu dymovú stopu.

S ohľadom na nameranú svetelnú krivku je veľmi pravdepodobný aj dopad meteoritu, no keďže fotografické pozorovania chýbajú je šanca na jeho nájdene len malá. Predpokladaná dopadová hmotnosť môže byť okolo 10 kg. Informácie o priamom pozorovanom páde sú však neoverené. Bolid vletel do zemskej atmosféry rýchlosťou 15 - 20 km/s, po zabrzdení (výška býva až niekoľko desiatok kilometrov) padá už len voľným pádom (minúty) , teda bez svetelného efektu. 

Časť informácií je od Dr. Pavla Spurného z Astronomického ústavu AV ČR, ktorý je koordinátorom Európskej bolidovej siete (Česká republika – 10 staníc, SR – ModraLomnický štít, Belgicko, Rakúsko, Švajčiarsko a Nemecko).  Európska bolidová sieť bola založená v roku 1963 Dr. Ceplechom, Dr. Spurný ju riadi od roku 1993. Kanadsko-americká bolidová sieť zanikla začiatkom 21. storočia a od roku 2005 je v prevádzke Púštna bolidová sieť v juhozápadnej Austrálii (iniciátorom je Dr. Spurný spolu s kolegami z Imperial College v Londýne.

Správy TA3

 

Doplnenie 2.3.2010 

V obci Örkény (30 km juhovýchodne od Budapešti) bol nasnímaný videozáznam, na ktorom je zachytený aj samotný bolid, ktorý ukazuje na smer letu skôr na juh až juhovýchod, teda odlišne od pôvodných odhadov (video tu).

Túto informáciu prebrala do večerného spravodajstva 3.3. aj TV Markíza.

Ďalšie video z Maďarska (čas na zázname je o 5 minút oneskorený). 

 

Meteoritmánia pokračuje - tak uviedla redaktorka TV novín na JOJke pokračovanie genézy hľadania meteoritu. Televízne štáby sa predbiehajú v tom, kto prinesie čerstvejšie a senzačnejšie správy. Video z Örkény šance na možný nález zlepšili

V čase vysielania TV novín sme boli s manželkou na ceste z Rožňavy do Rimavskej Soboty... 

 

To, čo je na obrázku, sú pravdepodobne zbytky po mohutnej záverečnej explózii meteoritu. Boli nájdené v Rožňave a toto je len ich malá časť... Zbytky boli nájdené na balkóne a parapetách v dvoch bytoch. Okná sú smerom na východ, teda smerom odkiaľ meteorit letel. Na opačnej (západnej) strane sa žiadne podobné zbytky nenašli. Fotodokumentáciu sme poskytli Dr.Spurnému a vzorky budú zaslané na Astronomický ústav AV ČR a Astronomický ústav SAV na analýzu, či sa skutočne jedná o meteorit.

Viac informácií snáď zakrátko. 4. marca 2010 (21:45 SEČ) 

 

5.3.2010 sme boli po konzultácii s Dr. Spurným zase v Rožňave a preverovali ďalšie miesta (P. Rapavý, D. Farinič, D. Rapavá). Miesta nálezov, ich množstvo a orientácia k svetovým stranám boli spočiatku veľmi nádejné. Keď sme sa však dostali na strechu, kde sme, pochopiteľne, očakávali najviac úlomkov, zosmutneli sme. Ich pôvod nie je jednoznačne vesmírny, súvisel s vlaňajšou rekonštrukciou strechy... Naše rozčarovanie a sklamanie bolo silné. Informáciou nebol potešený ani Dr. Spurný, ktorý nás v podstate do Rožňavy vyslal.

V súčasnosti sa však premeriavajú originálne videozáznamy z Maďarska a zisťujú presné súradnice, ďalšie informácie budú zo seizmických staníc. Informácie budú podstatne presnejšie ako sú tu.

Cestou z Rožňavy sme sa zastavili aj Bretke, ktorá už mala nápor hľadačov meteoritov za sebou. Nájazdy spôsobila "kačica", že v Bretke je kráter s meteoritom, ktorý strážia miestni hasiči. Kráter však neexistuje, dokonca ani miestni hasiči... Bretka je však pekná dedinka s nádhernými skalnými útvarmi priamo v strede obce a náučným chodníkom končiaceho prielomu Muráňa.

 

Úplne nová informácia !!! (5. marec 2010)

Nebol to len obyčajný meteorit. "Blíži veľká pohroma" vysvetľuje Edo zo Šídu... :-))

 

Na základe videozáznamov z Maďarska spočítal Dr. Borovička dráhu telesa a dopadovú oblasť západne od Košíc (Vyšný Klátov). Skutočný smer letu bol zo západu na východ. Podrobnejší článok o náleze meteoritov "Košice" je tu.

Informácie odvysielané 31.3.2010: STV, Markíza, JOJ, TA3.

Pekný článok J.Svoreňa a J.Tótha je tu.


 

 

 

 

стоматология улыбкакупить босоножки на платформеан-нет
 

Valid XHTML and CSS.