Home
Všetko podstatné o kométe C/2011 L4 PanSTARRS
Napísal užívateľ Administrator   
Nedeľa, 10 Marec 2013 13:46

Súčasný hit južnej oblohy, výrazná a veľmi fotogenická komét C/2011 L4 PanSTARRS nám skrášli oblohu v druhej polovici marca. Viac informácií sa dočítate v nasledujúcich riadkoch. No a keďže tento rok nebude s najväčšou pravdepodobnosťou pozorovateľná voľným okom sama, pripravili sme v spolupráci s KHaP MH v Žiari nad Hronom a firmou TROMF PIAROVÁ prehľadnú prílohu o kométach nielen tohto roka.

 

C/2011 L4 Pan STARRS bude jednou z najjasnejších komét desaťročia

Približne 7 dní pred jej príletom na severnú oblohu (12.3.) sa kométa podľa meraní dostáva nad hranicu druhej magnitúdy. Stáva sa tak jednou z najjasnejších komét posledného desaťročia. Kométa bude viditeľná voľným okom už od budúceho týždňa a to aj napriek nepriaznivým podmienkam akými bude jej výška nad obzorom a dorastajúci Mesiac.

Aj keď kométu nemôžeme zaradiť medzi tie najväčšie, čo sa týka veľkosti jej jadra ako aj celkovej jasnosti, jej neodškriepiteľnou prednosťou je prachový chvost. Kométa koncom roka 2012 prekonala akúsi krízu, nakoľko sa prestala zjasňovať pôvodným tempom a to z toho dôvodu, že sa spomalila produkcia plynov na povrchu jadra. Tento jav je pomerne bežný pri kométach, ktoré sa do blízkosti Slnka dostávajú po prvý krát. O dva mesiace neskôr však kométa začala zjasňovať vďaka zvýšenému uvoľňovaniu prachových častíc z povrchu jadra, na ktorom sa slnečné žiarenie rozptyľuje. Prachový chvost, pokiaľ si ho kométa vytvorí, býva oveľa krajší, lebo sa „riadi“ inými pravidlami ako plazmatický chvost. Prachové častice sú pri svojej malej hmotnosti síce odparované v smere od Slnka, ale zároveň sú gravitáciou Slnka priťahované k sebe. Výsledkom je, že sa chvost kométy rozvetví do niekoľkých prúdov v závislosti na hmotnosti jednotlivých častíc. Vzniká tak vejárovitý chvost. Okrem vejárovitého chvost sa možno môžeme tešiť aj na ďalší jav. Podľa súčasných modelov niektorí astronómovia  očakávajú, že keď sa kométa presunie na severnú oblohu, preletí na svojej dráhe oblúk v perihéliu, jej chvost sa začne vytáčať do oblúku. Celá táto udalosť by mala byť viditeľná voľným okom, či sa jej však dočkáme, ukáže až čas. Je však úplne jasné, že chvost kométy bude úchvatný najmä pri pohľade pomocou triedru.

Dnes 5.3. kométa prelieta najbližšie k Zemi a to vo vzdialenosti 1,1 AU, teda o troška väčšej ako je vzdialenosť Zeme od Slnka. Približne od 12.3. začína byť kométa viditeľná na severnej oblohe a to nízko nad západným obzorom. Kométa bude v prvých dňoch, medzi 12. – 15.3. viditeľná na oblohe veľmi krátko. Po západe Slnka sa ju vyplatí nájsť približne 30 minút po západe Slnka. Kométa sa v tom čase bude nachádzať iba 7°nad obzorom. V stredu 13.3. sa k nej pridá ešte úzky kosáčik Mesiaca (6° nad kométou). Kométu tak nájdeme približne 40 minút po západe Slnka v polovici cesty medzi Mesiacom a obzorom. Pozorovateľnosť kométy sa o niečo zlepší v období od 16. do 20. Marca, kedy sa viditeľnosť kométy postupne predĺži o viac ako hodinu a zároveň jej pozorovanie nebude veľmi rušiť svit Mesiaca. V tomto čase však kométa začne pomaly slabnúť.

Na pozorovanie kométy odporúčame nájsť si miesto s dobrým a necloneným výhľadom na západný a severozápadný obzor. Je veľmi vhodné, aby vaše pozorovacie miesto nebolo rušené umelým osvetlením. Veľmi pekný pohľad sa Vám však naskytne iba z miest bez osvetlenia. Pokiaľ budete kométu pozorovať alebo fotografovať pokojne nám svoje pozorovania a fotografie pošlite na našu e-mailovú adresu Táto emailová adresa je chránená pred spambotmi, aby ste ju videli, povolte JavaScript . Radi ich uverejníme.

 

Blíži sa kométa PanSTARRS

Zatiaľ čo kométu C/2012 S1 ISON by sme mali na oblohe vidieť v závere tohto roka, kométa C/2012 F6 Lemmon nebude na severnej pologuli viditeľná skôr ako v apríli. Kométa PanSTARRS však bude viditeľná ako jasný objekt večernej oblohy už v prvých dvoch marcových týždňoch. Teda aspoň všetci dúfame.

Kométa PanSTARRS bola objavená 6. júna 2011 systémom PanSTARRS 1 na Panoramic Survey Telescope, ktorý je umiestnený na vrchole hory Haleakala na ostrove Maui (Havajské ostrovy). Astronómovia už od začiatku vedeli, že sa môže jednať o potenciálne jasnú kométu a to najmä jej vzdialenosti v čase objavu, ktorá bola 7,9 AU od Slnka. Kométa sa pohybuje po hyperbolickej dráhe so sklonom 84,2 ° k rovine ekliptiky. Obežná doba kométy je viac ako 110 000 rokov a vo vnútorných častiach Slnečnej sústavy sa kométa objavila pravdepodobne po prvý krát.

Kométa od svojho objavu výrazne zjasňovala. Neskôr však jasnosť kométy poklesla a rýchlosť jej zjasňovania sa spomalila. To viedlo k pesimistickým odhadom vývoja jej jasnosti. Predpokladalo sa, že kométa dosiahne maximálne 3 – 4 mag. vo svojej maximálnej jasnosti. V poslednom čase sa však zdá, že kométa opäť začína zjasňovať. V súčasnosti sa kométa nachádza na južnej oblohe v súhvezdí Žeriav a od Zeme je vzdialená 1,18 AU. Zároveň kométa pomaličky rozvíja a zväčšuje svoj prachový chvost.

25. februára nájdeme na oblohe kométu necelý stupeň od hviezd gamma a delta PsA (súhvezdie Južná Ryba). Zaujímavosťou je, že kométu PanSTARRS „naháňa“ ďalšia potenciálne jasná kométa a to kométa C/2012 F6 Lemmon. 27. februára budú obe kométy od seba vzdialené iba 22°, čo šikovným astrofotografom umožní zachytiť dve kométy na jednej snímke. Samozrejme, kométa bude ešte z našich zemepisných šírok nepozorovateľná. Začiatkom marca však začne kométa PanSTARRS pomaly stúpať na severnú oblohu.  8. marca ju nájdeme  necelý stupeň od hviezdy iota Ceti (súhvezdie Veľryba). Následne 10. marca prejde perihéliom a to vo vzdialenosti iba 0,3 AU od Slnka. Po tom ako kométa vystúpi do výšky 15-20° nad obzor, začne sa po oblohe pohybovať paralelne so západným obzorom. V tomto čase by už kométa mala byť poľahky viditeľná voľným okom. Odhaduje sa, že jej jasnosť v tom čase dosiahne približne 1 mag. Mala by už mať rozvinutý chvost, ktorý bude smerovať od obzoru, tak že bude pripomínať „nebeský výkričník“. V horšom prípade však jasnosť kométy dosiahne iba 3 mag. a na oblohe ju budeme môcť v plnej kráse pozorovať iba triedrom. Večer 12. marca sa ku kométe pripojí aj tenučký kosáčik Mesiaca. Zároveň 24´´ od hlavy kométy nájdeme planétu Urán.

Kométa bude pokračovať vo svojom putovaní severnou oblohou a to cez súhvezdie Rýb do súhvezdia Andromeda. 4. apríla ju nájdeme iba 3° od Veľkej hmloviny v Andromede. Jej jasnosť už samozrejme bude na hranici viditeľnosti voľným okom. V máji sa obdobie viditeľnosti kométy skončí. Dúfajme len, že nám kométa urobí radosť a naozaj bude výrazným a jasným objektom severnej oblohy.

 

Kométa PanSTARRS neočakávane zjasnila

Kométa po svojom objavení začala prudko zvyšovať svoju jasnoť, čo viedlo k veľmi optimistickým predpovediam pre tento rok. Pokiaľ by zvyšovanie jej jasnosti pokračovalo, mohla byť veľmi jasným objektom na oblohe. Niektorí predpokladali, že by jej jasnosť mohla byť aj záporných hodnôt. Na nešťastie jasnosť kométy poklesla a rýchlosť jej zjasňovania sa spomalila. To pri tejto kométe viedlo k opačným, pesimistickým odhadom vývoja jej jasnosti. Predpokladalo sa, že kométa dosiahne maximálne 3 – 4 mag vo svojej maximálnej jasnosti. V poslednom čase sa však zdá, že kométa opäť začína zjasňovať. Že by chytila druhý dych? Vývoj jej jasnosti, tak ako to vyplýva z napozorovaných údajov, ukazuje, že by kométe v maxime svojej jasnosti mohla dosiahnuť hodnoty okolo 1,9 mag. Pokiaľ kométe tento trend vydrží, tak by mohla na severnú oblohu vstúpiť ako objekt jasnosti 2,5 mag. Následne by mala začať slabnúť a koncom marca by sa pohybovala na hranici viditeľnosti voľným okom.

Zaujímavosťou tejto kométy je jej farba. Kométa je podľa pozorovaní výrazne červená. To nasvedčuje, že sa jedná o mimoriadne na prach bohatú kométu. Podiel prachovej zložky voči zložke plynnej podľa posledných meraní ešte rastie. To že je kométa bohatá na prach je vidieť aj na fotografii. Už teraz má kométa veľmi jasný prachový chvost dĺžky takmer 1°. To by mohlo zaručiť veľmi zaujímavé predstavenie na marcovej oblohe, nakoľko chvost kométy sa preletom okolo Slnka ešte natiahne a zjasnie.

Zdroj: ČAS, SPMH, Universe Today

Александр Фильчаковсправка на физкультуруавиа перевозки
 

Valid XHTML and CSS.