Home Category Table SDO – vlajková loď slnečných fyzikov
SDO – vlajková loď slnečných fyzikov Tlač Email
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Streda, 10 Február 2010 16:15

9. februára o 10:26 miestneho času (15:26 UT) odštartovala z Mysu Canaveral na východnom pobreží Floridy raketa Atlas V s družicou Solar Dynamics Observatory (SDO). Podľa Richarda Fishera, riaditeľa oddelenia heliofyziky NASA, budú výsledky SDO základným kameňom slnečného výskumu v najbližšom desaťročí.

SDO je prvou misiou NASA v rámci programu Život s hviezdou (Living With a Star - LWS) zameranom na pochopenie príčin premenlivosti slnečnej aktivity a jej dôsledkov za Zem. 

Odborníci veria, že plánovaná 5-ročná misia pomôže objasniť variabilitu našej dennej hviezdy a tak lepšie pochopiť to, čo nazývame kozmickým počasím, ako sa pred jeho výkyvmi chrániť.  Podľa Judith Lean z Naval Research Laboratory, Washington, DC je pochopenie premenlivosti slnečnej činnosti mimoriadne dôležité a závisí na ňom aj zachovanie moderného spôsobu nášho života. SDO prinesie pravdepodobne toľko nových poznatkov, že sa budú prepisovať učebnice o slnečnej fyzike... Predpokladáme, že pochopíme mechanizmy generovania magnetického poľa a jeho premenu na ďalšie formy energie. Očakávajú sa odpovede na otázky krátkodobej aj dlhodobej variability slnečnej činnosti, ktoré sú pre súčasnú civilizáciu kľúčové.

 Celková hmotnosť družice pri štarte bola 3200 kg  (270 kg - prístroje, 1400 kg - palivo), jej rozmery  4,5 x 2,22m a slnečné panely s plochou 6,5 m2 budú dodávať 1540 W. SDO bude na geostacionárnej dráhe nad zemepisnou dĺžkou asi 170° W  so sklonom 28° k rovníku, čo umožní jej nepretržité spojenie s pozemnou stanicou Las Cruces v Novom Mexiku. Jej zdanlivá dráha na oblohe bude opisovať osmičku. Denný objem dát bude asi 1,5 TB. Náklady na SDO sa odhadujú na necelých 856 miliónov USD.

 

 

 Základné vedecké experimenty:

 Atmospheric Imaging Assembly (AIA) - snímkovanie slnečnej atmosféry do vzdialenosti 1,3 slnečného priemeru s rozlíšením 1´´v 10 rôznych vlnových dĺžkach  a časovým rozlíšením do 10 sekúnd .

EUV Variability Experiment (EVE) - experiment zameraný na meranie extrémnej UV oblasti s dobrým spektrálnym (< 0,1 nm) a časovým (< 10 s) rozlíšením.

Helioseismic and Magnetic Imager (HMI) - prístroj bude snímať celý disk, podobne ako na sonde SOHO/MDI, no s lepším priestorovým a časovým rozlíšením.

 Vypustenie SDO je v čase nastupujúcej slnečnej aktivity, ktorá naberá na obrátkach. Skončilo sa mimoriadne dlhé obdobie kľudu, ktoré bolo aj pre odborníkov znepokojujúce. Prečo tomu tak bolo nevieme, no možno odpoveď aj na túto otázku  poskytne práve SDO.

Ilustračný obrázok znázorňuje porovnanie sond SOHO/EIT, STETEO/SECCHI a SDO/AIA.

SDO bude poskytovať asi o 50% lepšie rozlíšenie ako STEREO a o 75% ako SOHO

STEREO poskytuje obrázky každých 12 minút. STEREO 3 minúty a SDO každých 10 sekúnd!

 

 

Zaujímavé animácie nájdete tu

 

Zdroj:

http://science.nasa.gov/headlines/y2010/05feb_sdo.htm

http://sdo.gsfc.nasa.gov/

http://sdo.gsfc.nasa.gov/mission/spacecraft.php

http://sdo.gsfc.nasa.gov/assets/docs/SDO_Guide.pdf

 

двери белоруссии шервуд белая патина тон 17 со стекломкакой хороший планшет купитьФильчаков прокурор
LAST_UPDATED2
 

Valid XHTML and CSS.