Home
Európske solárne dni 2013 úspešné
Napísal užívateľ Administrator   
Piatok, 31 Máj 2013 21:14

Prvé dva májové  týždne patrili (nielen) na Slovensku solárnej energii. V rámci  celoeurópskej informačnej kampane pod názvom Európske solárne dni (ESD) sa na Slovensku uskutočnilo množstvo podujatí objasňujúcich využitie solárnej energie a jej hlavné výhody. Patronát nad akciou má už po tretíkrát Slovenská agentúra pre obnoviteľné zdroje energie (Slovak RE Agency).

 

Jedným z organizačných partnerov ESD je od roku 2012 aj SZAA a do realizácie sa zapojilo, podobne ako vlani, viacero našich miestnych organizácií SZAA a hvezdární (mapa akcií je tu), ktorí od hlavného koordinátora dostali propagačné materiály a drobné upomienkové predmety. V Rimavskej Sobote, v spolupráci s hvezdárňou, sa s prípravou a propagáciou ESD začalo už počas akcií organizovaných z príležitosti  Dňa Zeme, veď súvis s ekológiou to priam ponúkal. Program ESD bol tradične bohatý a prispôsobený všetkým vekovým kategóriám. Tí, ktorí pozorne počúvali nemali problém správne odpovedať na otázky a tak si zaslúžiť nejaký ten darček no a pre najmenších boli odmenou balóniky s ktorými potom hrdo pochodovali ako na nejakej slávnosti. Deťom sa najviac páčili solárne hračky či autodráha, starší „kontrolovali“ či slnečné hodiny ukazujú čas správne alebo ich zaujalo využitie fotovoltického panelu v praxi. Mnohí si snáď aj doma vyskúšajú postaviť slnečný varič alebo budú využívať slnečnú energiu na ohrev teplej úžitkovej vody tak, ako to videli u nás.

Reportáž v spravodajstve TV Markíza je v 35 minúte tu.

„O popularite Európskych solárnych dní svedčí aj bohatá účasť návštevníkov. Pre zaujímavosť,  počas dvoch uplynulých ročníkov sa zúčastnilo spomínaných akcií viac ako 12 000 návštevníkov, z toho na Slovensku viac ako 5300. Veríme, že aj v treťom slovenskom ročníku budú podujatia rovnako úspešné,“ dodáva Barbora Finková.

 

 

Deti sa hrajú so solárnym vláčikom

 

Slimáčik a jeho solárny domček

 

Solárny kolektor a jeho využitie na ohrev teplej úžitkovej vody

 

Autodráha na solárny pohon

 

Deti sa tešili z balónikov

 

Pri rovníkových slnečných hodinách

 

Keď Slnko dlho svietilo, balón sa nafúkol a praskol...

 

 

готелі в карпатах з басейномреклама гугл ценанебольшими
 

Valid XHTML and CSS.