Home Návody Správne čistenie optiky
Správne čistenie optiky Tlač
Napísal užívateľ Peter Zbončák   
Utorok, 18 December 2012 17:57

Vonkajšie povrchy šošoviek, či už okulárov, alebo objektívov sa môžu počas používania zašpiniť. Je dobré, ak pri údržbe dodržíte pár základných rád týkajúcich sa čistenia optických plôch. Tá Vám potom bude dlho a spoľahlivo slúžiť bez toho aby ste ju poškodili nesprávnym čistením. Aj keď sa budete v maximálnej miere snažiť o udržanie čistoty optických plôch a  budete v čase nepoužívania optiku zakrývať krytkami vždy dôjde k jej znečisteniu. Jednoduché utretie papierovým obrúskom z vrecka, alebo kusom látky z trička, či košele však spravíte viac škody ako osohu. Škrabance na povrchu šošoviek môžu vážne vplývať na kvalitu zobrazenia obrazu pri pozorovaní jasných objektov, takisto ako pri pozorovaní hviezd, alebo napríklad svetiel.

Hrubo znečistené vonkajšie povrchy šošoviek je potrebné najprv ofukovacím balónikom, ofúkať. Ak by ste totižto hrubé nečistoty utreli utierkou vytvorili by ste na utierke z nabratých čiastočiek piesku, úlomkov skla a kovu /z ktorého sa skladá prach/ jemný brúsny papier, ktorým by ste po povrchu šošoviek škriabali jemnú ochrannú antireflexnú vrstvu. Antireflexnú vrstvu na povrchu šošoviek nie je možné obnoviť a takisto sa na jej poškodenie nevťahuje záruka. Na ofukovanie nie je dobré používať prúd vzduchu z úst. Môže obsahovať tekutiny a mastnotu, ktorá optiku ešte viac znečistí. Optiku ofukujte vždy od stredu k okrajom optických plôch.

 

Následne utrite optické plochy čistiacim štetcom na optiku. Štetec na čistenie optiky sa nachádza napríklad v čistiacom pere LensPen, ktoré je určené práve na čistenie optických plôch. Tým odstránite z povrchu všetky mechanicky pohyblivé čiastočky, ktoré by mohli pri ďalšom kontaktnom čistení poškodiť povrch šošoviek. Postup je opäť identický, nečistoty odstraňujte od stredu k okrajom optických plôch. Štetec udržiavajte v absolútnej čistote a dávajte pozor na to aby sa z neho dostali von všetky nečistoty. Po použití je dobré štetec vyfúkať ofukovacím balónikom aby ste úplne odstránili všetky mechanické nečistoty zachytené vo vnútri štetca.

 

Teraz máte optiku vyčistenú od mechanických nečistôt, ako je napríklad prach, alebo zrniečka piesku. V prípade že sa na optike nachádzajú mastné fľaky, prípadne iné pevne uchytené nečistoty je ich potrebné z optiky odstrániť.  V ponuke sú rôzne čistiace roztoky, napríklad v setoch zo značky Bushnell, alebo Optical Wonder zo sortimentu Baader Planetarium. Optické tekutiny sú navrhnuté tak aby účinne odstránili mastnotu, prípadne iné zaschnuté nečistoty a pritom nepoškodili antireflexné vrstvy na povrchoch šošoviek. Čistiacu kvapalinu naneste na kus vaty, alebo vatovú tyčinku. Nikdy ju nelejte priamo na povrch šošoviek. Kvapalinou vytrite škvrnu od stredu smerom k okraji. Dbajte pri tom na to aby ste špinu utierali a nie len roztierali. Na odstránenie väčších nečistôt bude možno potrebné postup opakovať aj viackrát.


V prípade že sa chcete vyhnúť čisteniu optiky s čistiacou tekutinou je možné použiť aj špeciálne čistiace pero LensPen, ktoré máme v ponuke zo značky Celestron. Špeciálna čistiaca plocha napustená suchou uhlíkovou zmesou odstráni jemne a účinne škvrny z vašej optiky. Pred použitím je ale takisto potrebné optiku vyčistiť od mechanických nečistôt, aby ste kontaktom čistiaceho pera s optikou neznehodnotili povrchovú úpravu šošoviek.


Dobrá rada na záver: Vždy je lepšie ak optiku zoderiete používaním a nie čistením. Majte vždy na pamäti že prehnaná starostlivosť môže skôr optickej ploche uškodiť. Pozeráte sa predsa cez a nie na optické členy.

зразы этоrussian tourist invitationкакой планшет купить отзывы
 

Valid XHTML and CSS.