Home Tlačové správy IAC 2010: Všeobecne o kongrese (1. časť)
IAC 2010: Všeobecne o kongrese (1. časť) Tlač
Napísal užívateľ Jaroslav Merc   
Piatok, 15 Október 2010 20:23

Posledný septembrový týždeň, od 27. septembra do 1. októbra, sa hlavné mesto Českej republiky na týždeň stalo aj hlavným mestom svetovej kozmonautiky. Po 33 rokoch sa tu po druhý krát konal Medzinárodný astronautický kongres.

Kongres je každoročne organizovaný Medzinárodnou astronautickou federáciou IAF, každoročne na inom mieste. Minulý rok to bolo v Južnej Kórei, budúci rok to bude v Juhoafrickej republike, v roku 2012 bude kongres hostiť Taliansko, o rok neskôr Čína. Tento rok však dejiskom už 61. Medzinárodného astronautického kongresu bola obrovská budova pražského Kongresového centra na Vyšehrade, kde sa na týždeň zišlo 3 a pol tisíca vedcov, inžinierov, študentov, zástupcov kozmických agentúr, či firiem pracujúcich v oblasti kozmického výskumu a letov a mimo iných aj niekoľko kozmonautov. Jedno celé poschodie bolo venované výstave agentúr a firiem, ktorej sa budeme venovať v ďalších častiach seriálu o IAC.

Česká kozmická kancelária, lokálny organizátor celého podujatia, podala kandidatúru na usporiadanie Medzinárodného astronautického kongresu v Prahe už v roku 2006 (na usporiadanie kongresu v roku 2009), prodikandidátmi boli čínsky Šanghai a juhokórejský Daejeon, kde sa kongres napokon aj uskutočnil. Preto Česká republika kandidovala aj o rok, kde napokon aj zvíťazila nad Tunisom. Potom, čo Česká republika v roku 2008 vstúpila do ESA, bol tento kongres najväčšou astronautickou udalosťou v jej histórii. Na kongrese sa uskutočnilo rekordných 28 sympózii, na ktorých zaznelo cez 1600 prednášok odborníkov z celého sveta. Okrem týchto technických sekcií sa na kongrese konalo ešte osem plenárnych zasadaní, kde sa v širšom publiku riešili aktuálne otázky spojené s kozmonautikou.

Nad celým podujatím prebral záštitu prezident Českej republiky Václav Klaus a minister priemyslu a obchodu Martin Kocourek. Ešte pred oficiálnym otvorením Medzinárodného kongresu prebehli dve akcie, ktoré sa počas rokov stali jeho neoddeliteľnou súčasťou. Jednalo sa o v poradí už dvanásty workshop Organizácie spojených národov (United Nations/UN) a IAF, na ktorom sa vďaka podpore organizátorov zúčastnila aj skupina odborníkov z rozvojových zemí. Diskutovanými témami boli súčasný stav a trendy v družicových navigačných systémoch, aplikácia navigačných technológií a služieb pre udržateľný rozvoj, zvyšovanie úrovne znalosti a informovanosti v rozvojových zemiach a prezentácia praktických skúseností. Druhou akciou bolo zasadanie Medzinárodnej astronautickej akadémie IAA, ktorej členmi sú poprední svetoví vedci v oboroch súvisiacich s kozmonautikou. Pražské zasadanie bolo pojaté v slávnostnejšom duchu ako zasadania predošlé, kedže tento rok uplynulo presne 50 rokov od založenia IAA.

Na kongrese sa celkovo zúčastnilo 3431 účastníkov ( z toho 66 boli zástupcovia Médií, 283 boli mladí profesionáli a 542 študenti) z 79 krajín sveta. Okrem toho sa tu zišlo viac ako 300 vystavovateľov na 50 stánkoch s celkovou rozlohou 1250 metrov štvorcových. Medzi najvýznamnejších zahraničných účastníkov patril riaditeľ NASA Charles Bolden, riaditeľ Roskosmos Anatolij Perminov, generálny riaditeľ ESA Jean-Jacques Dordai, riaditeľ JAXA Keiji Tachikawa, Steve MacLean - prezident CSA či Chen Quifa z Číny.

Celkovo mal však kongres len pozitívne ohlasy, preto určite zostane v mysliach účastníkov ešte dlho.

Ja som sa kongresu mohol zúčastniť vďaka ponuke Českej kozmickej kancelárie stať sa ich externým spolupracovníkom a zároveň jedným z organizátorov tohto podujatia. Takto som spoznal kongres nielen zvonku ako obyčajný účastník, ale aj zvnútra, jeho organizáciu. Za túto možnosť ďakujem.

камера gopro hero 3топ планшеты lenovo 2018ип сорокин
 

Valid XHTML and CSS.