Home Section Blog Informácie SZAA má 40 rokov
SZAA má 40 rokov PDF Tlač Email
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Nedeľa, 19 September 2010 16:18

Slovenský zväz astronómov amatérov bol založený 19. 7. 1970 v Komárne z iniciatívy Ladislava Valacha, riaditeľa Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove. Sídlo SZAA bolo v Hurbanove, neskôr v Bratislave a od roku 1994 v Rimavskej Sobote. Zhodnotenie činnosti SZAA od založenia až po súčasnosť bolo cieľom pracovných osláv 10.–12. 9. 2010. 

 

Tento veľký časový oblúk, ktorý obsahoval zásadnú zmenu jeho financovania i existencie od ministerských dotácií až po súčasnú úplnú nezávislosť, založenú na sponzorstve  a 2% bolo ťažké zmapovať. Na prezentáciách MO však bolo potešujúce, že chuť pracovať sa nestratila, že počet členov je stabilný a pribúdajú mladí, že pribúdajú i nové témy realizácie pre členov, ako napr. problematika svetelného znečistenia, ktoré oslovujú aj spoločnosť z praktických dôvodov. Že prvoradý kultúrny rámec, chápanie miesta človeka vo vesmíre a jeho hodnôt z vesmírnej dimenzie, je stále aktuálny v popularizačnej práci s mládežou v akciách pre verejnosť, a tiež že mnoho astronómov amatérov robí česť a i dobré meno Slovensku svojimi pozorovaniami v oblasti premenných hviezd, Slnka i medziplanetárnej hmoty.

Program bol bohatý, prednášky zaujímavé a tak disciplína dodržiavanie ich časového limitu bolo priam katastrofálna. O záujme poslucháčov však svedčí skutočnosť, že prednášky končili až pred 23. hodinou... 

Veľmi cenné boli aj stretnutia po rokoch, úvahy ako ďalej, naväzovanie nových priateľstiev a tvorba vízií.  Rozsiahla výstava fotografií a dokumentov prezentovala však len časť toho, čo sa za 40 rokov urobilo. Uvoľnená a priateľská atmosféra rezonovala celou hvezdárňou, kuloárne diskusie končili až nadránom, keď zamračená obloha zosvetlievala v pokročilom nautickom súmraku.

Slávnostnej časti sa zúčastnili aj vzácni hostia a zástupcovia partnerských organizácií (Dr. Cifruš – primátor Rimavskej Soboty, Dr. Rušin – AsÚ SAV, , Dr. Sobotka – ČAS, Dr. Valušová – poslankyňa MsZ, Ing. Jutková - Turistické informačné centrum, Ing. Valuš – hlavný kontrolór mesta, doc. Parimucha – PF UPJŠ, doc. Bahýl – TU Zvolen, Ing. Gerboš – ako zástupca SAS). A neboli to len hostia, sú to aj naši priatelia, ktorí pomáhajú, sponzorujú a podporujú činnosť Zväzu, čo je zárukou jeho životaschopnosti aj v budúcnosti.

 

P.S. Zatiaľ sú tu len obrázky Danky a Paľa Rapavého, ďalšie (už snáď čoskoro) nájdete v galérii.

 

  Prednáškový maratón zahájil Š. Parimucha

 

 

 P. Sobotka hovoril o exoplanétach a zaujali aj umelecko-odborné obrázky tých najexotickejších. Od jeho rozprávania po koniec seminára bola objavená ďalšia, v poradí už 491.

 


 Z. Sobotková poukázala na možnosti fotometrie aj bez nákladnej techniky

 

 

 R. Slošiar so svojou anténou. Má za sebou už nejeden skvelý výsledok...

 

 

 

 P. Dubovský (Amigo) prezentoval význam vizuálnych pozorovaní premenných hviezd. Po prednáške si svoju kondičku odskúšal tréningom na ďalší maratón.

 

 T. Dobrovodský názorne ukázal, ako sa usmievali pri každom nájdení meteoritu Košice. O meteorit bol mimoriadny záujem, cvakanie fotoaparátov nemalo konca - kraja.

 

 

 

 Š. Kürti je skutočným "poľovníkom" na planétky. Na ich objavovanie mu stačí (zatiaľ) len počítač, internet a mimoriadna trpezlivosť. Jeho výsledky sú obdivuhodné. Viac je v Kozmose 1/2007, 2/2009 a 3/2010.

 

 

 R. Mikušinec predstavil to najzaujímavejšie, čo je pre nás na internete a vyslovil presvedčenie, že sa do prezentácií na webe SZAA zapoja aj ďalší.

 

 

 M. Makuch predstavil zložitú dynamiku prachových častíc Saturnovho systému. "...a tento mesiačik nám spôsobuje tieto bizarné vlnky v prstenci..."

 

 

 P. Ďuriš v tričku zo svojej poslednej expedície za tmavou oblohou informoval aj o nedávnej konferencii IDA v Kaposvári, kde sa aj ako zástupca SZAA zúčastnil spolu s P. Begenim.

 

 

 V. Rušin, ako skvelý rečník, zaujal rozprávaním o svojej poslednej ceste za úplným zatmením Slnka na atol Tatakoto. Slávnostný večer spestril aj exotickými tichomorskými melódiami. Účastníci dostali nielen plagát koróny z posledných troch expedícií, ale aj zborník prednášok s CD a peknú brožúrku o prosefionálnej astronómii na Slovensku. Aj toto svedčí o našich dobrých vzťahoch s profesionálmi.

 


   S. Štefeček inšpiroval rozprávaním o astrofotografii klasickej aj digitálnej 

 

 

 

 M. Maturkanič pri prezentácii MO Humenné. Prezentácie boli veselé i vážne, no hlavne inšpirujúce.

J. Peržo hovoril o začiatkoch SZAA, jeho historky účastníkov dobre pobavili

 Primátor Rimavskej Soboty Š. Cifruš vyzdvihol nielen úlohu SZAA, ale aj hvezdárne v živote mesta a regiónu. Z jeho príhovoru bolo cítiť, že má hvezdárov rád.

 

 

 M. Valušová blahoželá Zuzke, nielen ako predsedníčke SZAA, ale aj ako novomanželke. Manžel Peter, ktorý zastupoval aj ČAS, sa tu cítil ako doma. A to nielen kvôli zhode mien, ale aj družobnému vzťahu jeho mesta Kolín s Rimavskou Sobotou.

 

 M. Jutková odovzdala špeciálny prípravok na čistenie optiky...

 

 

P. Rapavý prečítal pozdravné listy čestných členov SZAA L. Košinára a I. Zajonca a poukázal aj na mimoriadnu zásluhu svojej manželky Danky.

 M. Makuch vyzdvihol skvelé zázemie, ktoré SZAA v Rimavskej Sobote má. Vľavo V. Bahýl uvažuje o pozorovacích plánoch vo svojej hvezdárničke.

 

 

 J. Merc, aj keď je členom SZAA len krátko, bol ocenený za svoje aktivity v propagácii Hodiny Zeme a svetelného znečistenia

 

 "... a toho sa mi na ESO v Chile podarilo odfotiť..." (F. Erben, T. Dobrovodský, Ľ. Urbančok, P. Sobotka, V. Rušin)

 

 

 Nad webom SZAA (M. Blaho, Martina a Roman Mikušinec, J. Gerboš)

 

 

 

  Žeby J. Pieronová a Z. Sobotková ohovárali fotografa?

 

 

J. Merc a P. Ďuriš (Pavúk) si povedali: "Slávnosť - neslávnosť, my tieto SQM skalibrujeme..."

 

 

  Vo vzácnej chvíľke voľna, keď práve nepršalo, ukazuje M. Maturkanič, kde je asteroid (20495) Rimavská Sobota, v ktorého pomenovaní je aj SZAA

 

 

G. Augustínová a F. Sejut sú posmutnelí, stretnutie sa pomaly chýli ku koncu

 

 

Pred odchodom sa konečne aj upršané počasie umúdrilo. Slnko dokonca pripravilo pre SZAA aj darček v podobe peknej skupiny slnečných škvŕn. 

 

 

 Zuzka s Palom, hlavní organizátori 40. výročia SZAA.

 

 

 Smútok v očiach mala aj malá Megy, ktorá bola stredobodom pozornosti počas prestávok.

 

 

 

статистика запросов google по ключевым словамФильчаков прокурор харьковапродвижение и раскрутка сайта
LAST_UPDATED2
 

Valid XHTML and CSS.