Home Category Blog Asteroid (22429) Jurašek
Asteroid (22429) Jurašek PDF Tlač Email
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Štvrtok, 16 September 2010 20:08

Medzinárodná astronomická únia pomenovala asteroid (22429)  na počesť meteorológa a astronóma Mgr. Pavla Juraška (3.1.1955 – 17.4.2008). Astronómovia amatéri a priatelia ho poznali pod prezývkou „Balvan“, ktorú mal už od čias východoslovenských meteorických expedícií v polovici 70. rokov, kde sa prezývky dávali pri „tradičných krstoch“. 

 

Pavel Jurašek sa začal o astronómiu aktívne zaujímať na strednej škole. Keďže som na hvezdáreň v Prešove začal chodiť už počas základnej školy, na strednej som hľadal ďalších priateľov. A našiel. Paliho a Karčiho (Karol Labaš). Skvelí priatelia a hvezdári, plní entuziazmu. Nič pre nás nebolo nemožné. Boli sme ako Traja mušketieri.

Po maturite Karol pracoval vo hvezdárni v Hlohovci, my dvaja študovali fyziku na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave. Často sme sa stretávali v Hlohovci, dr. Csere nám dôveroval a vychádzal v ústrety. Karol však počas sústredenia PŠA v Hurbanove v roku 1975 tragicky zahynul a tak sme ostali len dvaja. 

Po skončení fakulty Pali pracoval vo hvezdárni v Prešove, neskôr bol vedúcim MRO na Kojšovskej holi (pracovisko rádiolokačných meraní). Na Kojšovke mali teda astronómovia skvelé zázemie, často sa tam organizovali stretnutia či viacdenné pozorovacie expedície. Po organizačných zmenách v SHMÚ sa stal riaditeľom Regionálneho strediska SHMÚ v Košiciach. 

Bol členom MO SZAA v Prešove, neskôr v Rimavskej Sobote. Nikdy nezabudneme na jeho dobrácky úsmev a veľkorysé srdce... , ktoré žiaľ nevydržalo. Z troch mušketierov teda ostal už len jeden. Balvan hľadal dobro, aj na náhrobnom kameni má „Vo všetkom hľadaj dobro...“. 

Asteroid objavili Adrián Galád a Alexander Pravda 22. februára 1996 na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu FMFI UK v Modre.

Preklad citácie z cirkuláru MPC 70409 (Minor Planet Circular) z 27.5.2010, v ktorom bolo pomenovanie zverejnené:

(22429) Jurašek = 1996 DD1 

Pavel „Balvan“ Jurašek (1955-2008) bol profesionálnym meteorológom a od roku 2006 riaditeľom Slovenského hydrometeorologického ústavu v Košiciach. Zaujímal sa o pozorovanie meteorov, bol členom Slovenského zväzu astronómov amatérov a Slovenskej astronomickej spoločnosti.

Pomenovanie navrhla K. Žilinská a P. Rapavý. 

Oficiálne osvedčenie o pomenovaní asteroidu sme odovzdali (P. Rapavý, K. Žilinská a M. Socháň) manželke Marike.

Model asteroidu je plánovaný v Astroparku v Rimavskej Sobote.

Viac fotografií z nášho Balvana je vo fotogalérii.

 

Z korešpondencie z Marikou:

Ďakujem Tebe aj ostatným, ďakujem za seba aj za deti, ale hlavne za neho, lebo ste mu mnohokrát boli viac ako rodina. Astronómia bola jeho celoživotná láska, s ktorou sa nevedel rozlúčiť ani v nemocnici, kde som mu nosievala knihy a časopisy o nej. Bol to jeho svet aj úlet z tohto sveta, keď mal problémy či bolesti. Nikdy sa však nesťažoval ani nereptal ale ešte všetkých povzbudzoval.

 

A ešte čosi z pera K. Žilinskej:

"Ako  študent  som obdivoval  klasiku,  čítal  Shakespeara, počúval  Beethovenovu hudbu . Neskôr ma fascinovalo hviezdne nebo...no až omnoho neskôr som pochopil, že najväčším bohatstvom a najväčšou hodnotou pre človeka je  to,  ak v živote stretne  aspoň  jedného dobrého priateľa..."  doc. RNDr. Josip Kleczek, DrSc.

Na vyššie uvedený citát , ktorý  mi kedysi  do pamätníčka  venoval veľmi dobrý  priateľ môjho otca  som si spomenula pri čítaní iného citátu...“ Vo všetkom hľadaj dobro“....Pavel „Balvan“  Jurašek. Moje detstvo a študentské roky sú tesne späté s hvezdárňou v Hlohovci, (tá bola mimochodom slávnostne otvorená mesiac po mojom narodení), s chatou Slovakofarmy Hlohovec na Bezovci ,  prázdninovými ZMAS -mi a letnými školami astronómie... I napriek tomu, že sme boli doma iba dve dievky, dostalo sa mi „primeranej bratskej výchovy“. Mojim starším „bratom“ sa stal môj priateľ, jeden z trojice prešovských mušketierov Pali Jurašek . Balvan nielen hľadal, ale najmä šíril dobro, bol to skvelý človek s dobráckym úsmevom a veľkorysým srdcom. Aj napriek tomu, že naše životné cesty sa veľa rokov uberali rozdielnymi smermi, spoloční priatelia a niekoľko šťastných náhod naše rodiny opäť spojili aby sa  potvrdila stará známa pravda..., že niet nad dobrého priateľa... jeho manželka Marika po prevzatí osvedčenia o asteroide (22429) Jurašek napísala Paľovi Rapavému... boli ste pre neho viac ako rodina... ja by som ju poopravila... som hrdá, že som istý čas bola jeho mladšia „sestra“.

 

A prečo som sa rozhodla napísať tieto riadky? Keď sa v  Rimavskej Sobote oslavovalo 40 rokov SZAA, bol to nielen maratón prednášok, ale aj stretnutí priateľov po rokoch, nadväzovanie nových priateľstiev, objavovanie zaujímavých príbehov z  čierno-bielych fotografií. Teší ma najmä to, že hoci SZAA je pani v najlepších rokoch,  má stále čo povedať  mladým aj skôr narodeným. Verím, že nie som jediná, ktorá vďaka astronómii stretla dobrých priateľov.

                                                                                       Katarína Žilinská, rod. Csereová

                                       

 

 

 

Manželka Marika a Katka Žilinská

 

P. Rapavý odovzdáva osvedčenie

 

Palo, Marika, Paliho mama, Danka Socháňová, Paliho dcéra so snúbencom a Katka

 

Miesto posledného odpočinku v Teriakovciach pri Prešove.

 

 

Pozdrav zo stužkovej slávnosti. Dvaja z mušketierov už svoj boj prehrali...

 

 

 

 

 

пайперпрофитс отзывыpay per profits отзывыАлександр Фильчаков прокурор
LAST_UPDATED2
 

Valid XHTML and CSS.