Home
Bude vyhlásená „Beskydská oblasť tmavej oblohy“?
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Piatok, 21 September 2012 17:00

Beskydská oblasť tmavej oblohy na území Českej republiky a Slovenska bude pravdepodobne druhou chránenou oblasťou tmy na území dvoch štátov. Od prvého stretnutia iniciátorov v máji tohto roku prípravy postúpili o veľký krok dopredu a tak sa druhé pracovné stretnutie k založeniu Beskydskej oblasti tmavej oblohy (BOTO) uskutočnilo 13. septembra 2012 v Starých Hamroch na chate Švarná Hanka – Gruň.

Vyhlásenie BOTO je jednou z aktivít grantu podporeného Nadací O2 z programu Thing big. Na stretnutí sa stretli zástupcovia miestnych samospráv (Ostravice, Staré Hamry, Horní Bečva, Klokočov a Makov, CHKO Beskydy, Lesov ČR, horskej chaty Dům svatého Josefa a turistickej chaty Švarná Hanka. Vzhľadom k tomu, ze BOTO bude aj na území Slovenska, bola účasť CHKO Kysuce mimoriadne dôležitá, no aj napriek prísľubu sa stretnutia nezúčastnili.

Z astronomickej obce reprezentovali Českú astronomickú společnost Jan Kondziolka a Pavel Suchan, Klub astronomů Liberecka zastrešoval Martin Gembec a zo Slovenska sa zúčastnil Peter Begeni za Slovenský zväz astronómov amatérov a zároveň aj za Park tmavej oblohy Poloniny.

Cieľom stretnutia bolo upresnenie hranice BOTO,  text memoranda k jej vyhláseniu, súčasná aj budúca spolupráca, logo, splnené úlohy z predošlého stretnutia.

Zúčastnených zaujala aj informácia o nadchádzajúcej akcii "Evropská noc vědců v Beskydech" (pdf 3,6 MB), ktorá sa uskutoční 28. septembra 2012 od 15:00 do 22:30 na Chate Švarná Hanka. Súčasťou tohto celoeurópskeho podujatia bude prehliadka klimatologickej stanice, kostola na Gruni, náučný chodník so súťažou o ceny, odborné prednášky, videoprojekcia a pozorovanie ďalekohľadom (viac informácii tu).

Organizátori, pod vedením Jana Kondziolky, boli s výsledkom stretnutia spokojní, prítomní prejavili veľký záujem o plagáty, letáčiky a iné materiály informujúce o problematike svetelného znečistenia a astronómii.

Začína byť už zvykom, že vyhláseniu BOTO nepraje už len počasie. Celý deň nepríjemne pršalo, zatiaľ čo v máji tohto roku pri našom prvom stretnutí dokonca snežilo.

Vyhlásenie Beskydskej oblasti tmavej oblohy, prvej Česko-Slovenskej, bolo predbežne stanovené na  4. marca 2013 a bude súčasťou 40. výročia založenia CHKO Beskydy.

Peter Begeni

 

Фільчаков прокурорtop cargo отзывманікур
 

Valid XHTML and CSS.