Home
Deň biodiverzity – Poltárska vetvička
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Sobota, 08 Jún 2013 13:07

Spolupráca s ochranármi sa už stala akousi tradíciou a jednou z ďalších úspešných akcií bola aj tohtoročná akcia v Poltári 31. mája 2013 pod názvom Poltárska vetvička, organizovaná pri príležitosti Svetového dňa biodiverzity (22. 5.), Dňa karpatských parkov (23. 5.) a Európskeho dňa parkov (24. 5.).

 

Hvezdáreň v Rimavskej Sobote v spolupráci so Slovenským zväzom astronómov a Slovenskou astronomickou spoločnosťou pri SAV pripravila pre účastníkov zaujímavý program a tak aj napriek čiastočnej nepriazni počasia sme si ani na chvíľku neoddýchli. Asi 500 záujemcov nás doslova obliehalo, každý sa chcel pozrieť do ďalekohľadu, čosi sa spýtať. Pre tých najmenších to boli astronomické hry a súťaže, úspešní dostávali malé odmeny a suveníry. Astronomické puzzle tak uchvátilo jedného malého chlapčeka , že sa k nám vracal pravidelne a ani už ďalšie odmeny nechcel. Otázky v besedách boli zväčša jednoduché, no mašli sa aj tie ošemetné... Takmer na všetko sme však boli pripravení a tak „ku slovu“ prišiel aj papier a ceruza, astronomické pomôcky, obrázky a pod.

Návaly boli v koincidencii s oblačnosťou, keď sa vyjasnievalo, ľudia pribiehali a aj tri ďalekohľady boli málo...

Samozrejmosťou našich akcií je aj propagácia problematiky správneho svietenia a teda aj Parku tmavej oblohy Poloniny ma území ktorého sú tri karpatské bukové pralesy zapísané v zozname svetového prírodného dedičstva UNESCO.

 

 

 

 

брекеты до и послеtopcargo отзывработа в соц сетях
 

Valid XHTML and CSS.