Home
Hodina pre Zem 2010
Napísal užívateľ Jaroslav Merc   
Piatok, 26 Marec 2010 06:54

Hodina pre Zem 2010 bude pravdepodobne najväčšou celosvetovou akciou so zapojením verejnosti.

Zhasnutím svetiel prepojí viac ako miliardu ľudí na svete vo viac ako 6000 mestách a obciach, prepojí verejný aj súkromný sektor.

 

História Hodiny pre Zem sa datuje k 31.3.2007, keď viac ako 2,2 milióna domácností a firiem v austrálskom Sydney vyplo na hodinu svoje osvetlenie. O rok neskôr sa do Hodiny pre Zem zapojilo už okolo 370 miest a obcí vo vyše 35 zemiach v 18 časových pásmach. Kampaň sa zmenila z udalosti v Sydney na celosvetové hnutie za trvalo udržateľný život. Odhadom sa v roku 2008 do kampane zapojilo 50 až 100 miliónov ľudí. Vo svojom treťom roku sa Hodina pre Zem zapísala do histórie ako zatiaľ najrozsiahlejšia dobrovoľná akcia vôbec, predstavovala celosvetové vyjadrenie názoru. Aj úspory energie ukazujú, že stovky miliónov ľudí hlasovalo pre Zem tým, že svoje svetlá vyplo 4159 miest v 88 krajinách vrátane 79 hlavných miest a 9 z 10 najľudnatejších veľkomiest sveta.

Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím sa objavili napr. Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square alebo na hoteli  Jumeirah v Dubaji.

Hodina pre Zem 2010 je dôležitou výzvou pre každého jednotlivca, vládu či firmu, aby prevzali zodpovednosť a zahrali tak svoju rolu pri zaisťovaní udržateľnej budúcnosti. Povzbudzovaním k účasti na tejto akcii – vypnúť svetlá len na jedinú hodinu – obdrží svet dôležité posolstvo, že je nutné zamerať sa na klimatické zmeny a svetelné znečistenie. Potvrdí sa, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.

Organizátorom Hodiny pre Zem je celosvetová ochranárska organizácia WWF (World Wildlife Fund).

Hodina pre Zem je posolstvom nádeje a činu. Predstavte si, čo dokážeme, ak budeme jednať spoločne.

Video pre tento rok si môžete pozrieť tu.

Zapojiť sa môžete aj Vy! V sobotu, 27.3.2010 o 20:30 miestneho času na Hodinu pre Zem zhasnite svetlá vo svojej domácnosti, či firme a pridajte sa tak k miliarde ľudí po celom svete, k celosvetovej elite.

макияж банан пошаговоетины карольis it safe to travel to st petersburg russia
 

Valid XHTML and CSS.