Home
Hvezdáreň Júlia
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Štvrtok, 16 September 2010 23:46

Vo Zvolenskej Slatine je nová hvezdárnička. 

Jej postavením si splnil svoj celoživotný sen jeden z našich členov, doc. RNDr. Vladimír Bahýl, CSc. Jej slávnostné otvorenie bolo 7. 9. 2010 ako sprievodná akcia 18. konferencie slovenských fyzikov a tak aj účasť štyroch desiatok pozvaných hostí bola skutočne reprezentatívna.

Množstvo prítomných bolo milým prekvapením, no o to viac „povinností“ mala domáca pani. Ešte pred otvorením boli všetci skvelo posilnení nielen na tele aj na duchu - domáce špeciality aj tá najkoncentrovanejšia slnečná energia... Vnuk v príhovore veršovane spomenul dedkove útrapy, vnučky zaspievali a Júlia slávnostne prestrihla pásku. Prehliadka hvezdárne si vyžiadala svoj čas, veď do kupoly sa nás vošlo len niekoľko...

 Vladko sa myšlienkou postaviť si hvezdáreň pohrával už dávnejšie, no na plné obrátky sa všetko rozbehlo v roku 2009. Ako sám hovorí: „nepijem, nefajčím, nedrogujem, u milovanej manželky mám pochopenie a astronómiu mám rád“. Otvorenie hvezdárne, pomenovanej po vnučke Júlii, sa niekoľkokrát odkladalo, pôvodne malo byť počas rovnodennosti či slnovratu... 

 Hvezdáreň je prístavbou hospodárskej budovy s kupolou priemeru 2,2 m (Uniwersal Żywiec), pod ktorou je miestnosť pre pozorovateľa s malou knižnicou a prístrojovým vybavením a východom na terasu, kde sa pozoruje prenosnými ďalekohľadmi. V kupole je 9,25" Schmidt – Cassegrain od Celestronu na paralaktickej montáži s príslušenstvom. K dispozícii (aj pre návštevníkov) sú však aj ďalšie prístroje: refraktor 100/1000, Newton 130/1200, AD 800. Ďalekohľady dopĺňa niekoľko fotoaparátov (klasických aj digitálnych), objektívov a hlavne elán do pozorovaní.

Od februára tohto roku bolo exponovaných 120 nocí rybím okom, zálusk je na zákryty, fotografovanie Slnka, Mesiaca aj planét, v rámci možností a svetelného znečistenia aj objekty nočnej oblohy. Srdcovkou však asi budú premenné hviezdy. Prajeme teda veľa jasných dní a nocí!

Ďalšie informácie o hvezdárni Júlia sú v príspevku, ktorý odznel na konferencii pri príležitosti 50. výročia založenia SAS pri SAV.

 

 Kolegovia z fakulty a D. Rapavá ešte pred príchodom hostí

 

 

Hostia ešte chvíľočku postávali pred bránou a počúvali záver futbalu s Ruskom. Vyhrali sme, Dr. Túnyi (podpredseda SAV - v strede) sa usmieva.

 

Domáci pán zabáva hostí. Po pravej ruke prof. Slabeycius (PF KU Ružomberok), po ľavej Dr. Krupa (FÚ SAV, tajomník SFS).

 

Vnučka Julka prestriháva pásku, dedko Vlado si na túto príležitosť obliekol svoj dedičný kroj

 

 
Do kupoly sa nás vošlo vždy len niekoľko
 
 

S Dr. Šafaříkom (CERN - experiment ALICE)

 

 

 Darček od priateľov z Rimavskej Soboty v mene SZAA, SAS aj celej astronomickej obce

 

A takto vyzerá šťastný majiteľ vlastnej hvezdárne 

russian new years greetingssms.ru отзывbinary-option.ru отзывы
 

Valid XHTML and CSS.