Home
KOLOFOTA 2013
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Štvrtok, 21 Marec 2013 10:36

V období novu a jarnej rovnodennosti sa už tradične na Kolonici organizuje KOLOFOTA, seminár zameraný na metódy detekcie v astronómii. Ani tohto roku (14. – 16. 3.) to nebolo inak. V programe boli plánované aj pozorovania zjasnení geostacionárnych satelitov, večer kométa PanSTARRS a samozrejme deep sky objektov, kvôli ktorým za tmavou oblohou na Kolonicu chodí.

Takto to bolo všetko pekne napísané v pozvánke... Meteorológovia už v dostatočnom predstihu varovali pred snežením a silným vetrom, no nik netušil, čo nás v skutočnosti čaká. Meteorológov sa predpoveď splnila snáď na 200%.

 

Cesta z Rimavskej Soboty začala vcelku príjemne, len s miernym dažďom. Za Košicami sa situácia začala radikálne meniť, už v prvých stúpaniach boli šmýkajúce sa kamióny no aj BMW-čka. Pre našinca odchovaného na expedíciách však ešte všetko bolo v norme. Za Dargovom však vietor zosilnej, rozhlas začal hlásiť neprejazdné úseky. Nuž, keď je niečo neprejazdné, snáď bude obchádzka. Nebola. A tak sa vytvárali nekonečné kolóny, dohľadnosť minimálna, kadiaľ vedie cesta bolo možné zistiť len podľa svetiel vodidla pred nami a veriť, že neskončí v poli. Mimo cesty boli havarované vozidlá, sfúknuté autobusy ba aj snežný pluh. Vrátiť sa bolo však už neskoro a neostávalo iné len pokračovať a veriť, že autá v protismere vietor nesfúkne do nášho jazdného pruhu. A niekoľkokrát aj sfúkol, šťastie však stálo pri nás.

 

Na Kolonici bol každý prichádzajúci s nadšením vítaný a s uznaním potľapkaný po pleciach. Ešte aj v piatok sme kolegov telefonicky varovali pred nezjazdnými cestami, no tvrdohlavci sa nevzdali a aj keď s obchádzkami trasu zdolali. Teda tortúru podstúpili a nezdali sa len niektorí.

Program bol mierne redukovaný, v prijemných priestoroch planetária sme na fujavicu vonku zabúdali. Odzneli informácie o nových chránených oblastiach tmy  Park hviezdneho neba Bieszczady (I. Kudzej), Beskydská oblasť tmavej oblohy (P. Begeni) aj inšpirácie z Maďarska (D. Baluďanský). Prekvapením bola značný záujem verejnosti o nočné prehliadky v Zselici (Zselici Csillagoségbolt-park) ako aj tamojšia príprava výstavby planetária. O výsledkoch expedície za úplným zatmením Slnka 13. 11. 2012 v Austrálii  a česko-slovenských kométach referoval P. Rapavý. Mimoriadne zaujímavý príspevok mal P. Dubovský o akréčnych diskoch vo svetle superpresných dát z družice Kepler. Keďže kolegovia z Poľska neprišli, pracovné stretnutie partnerov Karpatské nebo sa nekonalo, no voľnému, športovo-turistickému programu, vraj nič v ceste nestálo. Niektorí skúšali ako sa chodí v snežniciach a časť sa venovala v hustom snežení futbalu. Nešportovci experimentovali s fotografovaním v planetáriu, diskutovali, plánovali, pozerali filmu, sekcia ochrany pred svetelným znečistením si urobila zasadnutie. Keďže sa počasie nie a nie umúdriť, rekognoskovali sme zásoby a s potešením zistili, že vydržíme možno aj týždeň. Upokojilo nás to...

V sobotňajšie dopoludnie však už aj slniečko potešilo a tak sa bolo možné pozrieť aj do Atacamy. Aj keď nie tej čílskej. Tá slovenská pod odsuvnou strechou skrýva automatizované ďalekohľady (C14 a C11) s CCD kamerami G2-1600.

Jarno-zimná KOLOFOTA je teda za nami, obec prístupovú cestu odhrnula a tak po úmornom vytĺkaní ľadu spod blatníkov sme sa opatrne mohli vydať domov. Niektorí domov, niektorí (P. Ďuriš a spol.) ešte do Poľska, kde im večer počasie prialo, užili si teda aj kométu.

P. Rapavý

Ponurý piatkový večer na Kolonici

Ponurý piatkový večer na Kolonici

 

 

Tu je zvykom piť kávičku a diskutovať

Tu je zvykom piť kávičku a diskutovať

 

Vchod do ubytovne...

Vchod do ubytovne...

 

 

Športové popoludnie

Športové popoludnie

 

Renáta skúša snežnice

Renáta skúša snežnice

 

Atacama - Amigo predvádza ako systém funguje

Atacama - Amigo predvádza ako systém funguje

 

 

Sobota popoludní už bola nádherná

 

 

справка в бассейн 300 рублейbq 5065google поисковик
 

Valid XHTML and CSS.