Home VYHĽADÁVANIE
Náučný chodník „Pod tmavou oblohou“ Tlač
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Štvrtok, 29 November 2012 11:21

V Parku tmavej oblohy Poloniny sa pod hlavným karpatským hrebeňom Bukovských vrchov rozprestiera obec Nová Sedlica. Táto najvýchodnejšie položená obec na území Slovenska sa môže pýšiť mnohými turisticky zaujímavými prvkami a jej katastrálne územie je „ovenčené“ mnohými vzácnymi prírodnými oblasťami. Len nedávno tu však pribudol aj ďalší, turisticky významný prvok – náučný chodník.

Tento, pre nás pomerne náročný, projekt (keď sme ho podávali, ani sme netušili, aké problémy nás čakajú) mohol byt realizovaný vďaka podpore Nadácie Orange v rámci programu Šanca pre váš región.

Trasa náučného chodníka s názvom „Pod tmavou oblohou“ s celkovou dĺžkou cca 1200 m začína pri miestnom informačnom stredisku NP Poloniny. Pokračuje na miesto s nádherným panoramatickým výhľadom, odkiaľ je možné vidieť masív Stinskej na slovensko-ukrajinskej hranici, hrebeň Veľkého Bukovca a hlavný karpatský hrebeň s dobre viditeľnou Riabou skalou. Trasa ďalej pokračuje Starou gazdovskou cestou k miestnemu Domovu sociálnych služieb a odtiaľ sa vracia späť na svoj „začiatok“, k budove informačného strediska. Z piatich hlavných informačných tabúľ umiestnených na trase sa návštevník môže dozvedieť o problematike svetelného znečistenia a nutnosti chrániť nočné životné prostredie. Návštevník sa ďalej môže dozvedieť, čo môže vidieť v Poloninách nielen v noci, ale aj cez deň. Náučný chodník je doplnený o tri inovatívne hravé prvky. Z hádaniek v prírode „Čie sú to stopy?“, „Komu patria listy?“ pozostávajúcich z desiatich samostatných otváracích dosiek si návštevník môže overiť svoje znalosti pomocou priradenia zvieracích stôp a rastlinných listov a plodov. Ďalším inovatívnym prvkom na trase je veľkorozmerná pavučina obyvateľov Polonín. Na konci trasy sa nachádza veľká tabuľa s „kvízom v prírode“, na ktorej si môže návštevník „preskúšať“ svoje vedomosti, ktoré sa na trase chodníka mohol dozvedieť.

Hlavné informačné tabule sú dvojjazyčné (na prekladoch sa podieľali M. Rapavý, P. Šeňová, J. Žižňovský, P. Begeni a P. Rapavý), takže na svoje si prídu aj anglicky hovoriaci turisti. Projekt, ktorý podporila Nadácia Orange v rámci programu Šanca pre váš región 2012, predložil Slovenský zväz astronómov amatérov v Rimavskej Sobote. Projekt bol realizovaný v úzkej spolupráci so Správou NP Poloniny a OZ Čemerica. Na tomto mieste musíme vyzdvihnúť pracovné nasadenie a organizačné schopnosti Ivety Buraľovej (Správa NP a OZ Čemerica), bez ktorej si nevieme predstaviť realizáciu tohto projektu.

Veľký podiel na realizácii mala aj samospráva obce Ulič a predovšetkým Nová Sedlica, vďaka ktorým jednotlivé časti náučného chodníka stoja na svojom mieste.

Súčasťou našich aktivít bolo aj vydanie skladačky o správnom svietení.  Pôvodný nápad J. Kondziolku, ktorý je "duchovným otcom" ďalšej pripravovanej chránenej oblasti (BOTO), bol informovať obce o tom ako správne svietiť. Text sme zmenili, doplnili a vďaka ústretovosti doc. Kireša z PrF UPJŠ v Košiciach bol aj vydaný (podpora projektu APVV LPP-0223-09).

P. BegeniPríprava tabúľ v Rimavskej Sobote pred prevozom do Polonín Inštalácia stojanu na kvíz Upevňovanie stojanov v náročnom termíne nebolo najjednoduchšie... Kvízovanie je takmer hotové

Náučný chodník začína pri Informačnom stredisku Správy NP Poloniny Otázky sú ľahšie aj ťažšie, oznámkovať sa môžete sami Úvodná tabuľa - mapa Parku tmavej oblohy Poloniny Hádanky: Čie sú to stopy? a Komu patria listy?

Hádanka - Buk lesný Chodník pokračuje okolo ohniska k Pavučine obyvateľov Polonín Pavučina Panel o svetelnom znečistení

Od panelu č. 3 je krásny panoramatický výhľad (a tu máme ešte niečo naplánované...) Posledná tabuľa je venovaná tomu, čo môžeme vidieť v Poloninách v noci

 

 

рыбалка магазинподбор ключевых слов яндексhistory of st petersburg russia
 

Valid XHTML and CSS.