Home
Symbolický cintorín obetí svetelného znečistenia
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Utorok, 16 Október 2012 19:12

V Parku tmavej oblohy Poloniny, v severovýchodnej časti Bukovských vrchov, sa nachádza údolie Zbojského potoka, v ktorého lone leží obec Zboj. Aj keď je to obec relatívne malá, nemusí sa návštevník obávať, že nemá čo v obci a v jej okolí vidieť. V prekrásnej karpatskej prírode dominujú národné prírodné rezervácie Riaba skala a Stinská, a prírodné rezervácie Bahno, Stinská slatina a Borsučiny. V obci sa nachádza vojenský cintorín z 1. sv. vojny a uhličitý prameň „Kvasna voda“, ktorého okolie bolo tohto roku pekne upravené (altánok, lavičky, invenčné informačné tabule).

V októbri tohto roku pribudlo v obci ďalšie turistické zaujímavé miesto – „Symbolický cintorín obetí svetelného znečistenia“.

 

Len kúsok za centrom obce bol priestor vyčistený a upravený, neskôr pribudnú aj ďalšie lavičky. Náš symbolický cintorín pozostáva zo šiestich informačných tabúľ umiestnených obojstranne na troch stojanoch. Tabule informujú o problematike svetelného znečistenia a o jeho negatívnom vplyve na živočíšnu a rastlinnú ríšu. Okrem všeobecných informácii o svetelnom znečistení, Parku tmavej oblohy a katastri obce Zboj (tabuľa 1 – Park tmavej oblohy Poloniny), sa návštevník môže dočítať, aké negatívne až drastické dôsledky má svetelné znečistenie na plazy, obojživelníky a morské živočíchy (tabuľa 2 – Začalo to korytnačkami), na hmyz (tabuľa 3 – Tanec smrti), na vtákov a netopierov (tabuľa 4 – Vtáky a netopiere), na rastliny (tabuľa 5 – Aj rastliny potrebujú tmu...) ako aj na človeka a spoločnosť (tabuľa 6 – Človek a spoločnosť). Všetky tabule nájdete tu.

 

Projekt sa uskutočnil vďaka podpore Nadácie Orange v rámci Zamestnaneckého grantového programu 2012. Projekt predložil Gabriel Klátik, s ktorým bol projekt priebežne konzultovaný. Je to už náš, vlastne jeho, tretí projekt (Starina, Uličské Krivé) a tak podpora Nadácie Orange je pre informovanosť o problematike svetelného znečistenia mimoriadne dôležitá.

 

Autorom textovej a grafickej časti informačných tabúľ je Peter Begeni v spolupráci s P. Rapavým. Partnermi projektu boli Slovenský zväz astronómov amatérov, Sekcia ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV a obec Zboj. Mimoriadne dôležitá a nenahraditeľná bola pre nás podpora Ladislava Ladomirjaka, starostu obce Zboj. Bez ústretového prístupu obce by bola realizácie pre nás omnoho komplikovanejšia. Pri tomto projekte sme už nemuseli čistiť a upravovať pozemok či zabezpečovať osadenie stojanov, ktoré zhotovili v Uliči. Veľké poďakovanie patrí aj  Ivete Buraľovej (Správa NP Poloniny a OZ Čemerica), bez ktorej by tento projekt tak hladko neprebehol. Informačné tabule symbolického cintorína sú dvojjazyčné, takže na svoje si môžu prísť nielen slovensky hovoriaci návštevníci. Na anglickom preklade týchto aj ďalších pripravovaných tabúľ sa spolupodieľali: Patricia Šeňová, Zuzana Kaňuchová, Martin Rapavý, Martina Koperová, René Novysedlák, Jozef Žižňovský, Peter Begeni a Pavol Rapavý. Všetkým sme za pomoc veľmi vďační. Tabule sme si pripravili ešte v Rimavskej Sobote a tak ich pripevnenie na stojany už bolo bezproblémové (Vojtech Klčo a Paľo Rapavý). Časť dňa sme sa teda mohli venovať fotodokumentácii v Zboji, Novej Sedlici, Uliči a Topoli. Symbolický cintorín obetí svetelného znečistenia bude v blízkej dobe doplnený o ďalší prvok, ktorý však zatiaľ neprezradíme. Nechajte sa prekvapiť. Všetci ste vítaní nielen v obci Zboj, ale aj v celom Parku tmavej oblohy Poloniny. 

 

Všetkým, ktorí sa na projekte spolupodieľali (aj tým, ktorých sme nespomenuli)

za spolupracujúce organizácie ďakujú

 

Peter Begeni a Pavol Rapavý.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Príprava tabúľ pred hvezdárňou v Rimavskej Sobote

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pripravené stojany na nás čakali tak, ako bolo dohodnuté...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Belino pozorne skrutkuje...

 

 

S perfektnou prípravou aj výsledkom sme boli spokojní a tak na záver už len spoločné foto

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabule sú na peknom mieste pri rieke Ulička a čosi tu ešte pribudne :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabuľa "Človek a spoločnosť"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabuľa "Tanec smrti"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabuľa "Aj rastliny potrebujú tmu..."

fxi 3 semafor индикатор скачатьбинарный опцион демо счетseo intellect
 

Valid XHTML and CSS.