Home
Vznikne ďalšia oblasť tmavej oblohy?
Napísal užívateľ Pavol Rapavý   
Utorok, 22 Máj 2012 19:46

Dobré skúsenosti s vyhlásením „chránených oblastí tmy“ a kladné ohlasy na Jizerskú oblast tmavé oblohyPark tmavej oblohy Poloniny vyústili v ideu založenia ďalšej, tentokrát česko-slovenskej oblasti.

Úvodná konferencia k založeniu Beskydské oblasti tmavé oblohy (BOTO) sa konala v hoteli Švarná Hanka (Staré Hamry - Gruň) 13. – 14. mája ako jedna z aktivít grantu podporeného Nadací O2 z programu Thing big.

Časť účastníkov sa zišla už v sobotu u J. Kondziolku v Kunčicích pod Ondřejníkem. Cestou na Gruň sme si pozreli drevený kostol z prelomu 17. a 18. storočia, ktorý bol v roku 1931 dovezený z Podkarpatskej Rusi z dedinky Hliňance pri Mukačeve.

 

Pracovné neformálne nedeľňajšie jednanie bolo zamerané na všeobecné, no aj konkrétne otázky svetelného znečistenia, na ktoré nemáme uspokojivé odpovede. Skvelým spestrením bola návšteva klimatologickej stanice Bílý Kříž, kde bude umiestnený merač jasu nočnej oblohy (taktiež súčasť grantu) a jedna z kamier videometeorickej siete CEMENT. Na stanici sú postavené kultivačné sféry, v ktorých sa monitoruje vplyv zvýšeného obsahu CO2 na smrek a buk. Objem sféry je vyše 500 m3.

Chladné a daždivé, priam aprílové počasie (trikrát snežilo) neodradilo ani od návštevy dreveného kostolíka na Gruni. Na svoje si teda prišli nielen milovníci astronómie a tmavej oblohy ale aj tí, ktorým je blízka krásna príroda a kultúrne pamiatky. V Švarnej Hanke býval aj P. Bezruč, ktorý tu napísal 10 básní a na výlety chodil až na Lysú horu.

Pre mňa bolo príjemné sa osobne stretnúť s tými, s ktorými nás spája spoločný záujem, no doteraz sme sa poznali len z mailovej komunikácie. Účasť českých kolegov bola takmer reprezentatívna, zo Slovenska za zúčastnil len P. Begeni a P. Rapavý. Keď sme si prezerali mapu Parku tmavej oblohy Poloniny celkom ma pobavila veta M. Gembeca: "Je neuvěřitelný, jaký lidský potenciál kolegové na Slovensku musí mít" :-))

Konferencie sa, okrem astronomickej obce, zúčastnili zástupcovia miestnej samosprávy (Ostravice, Staré Hamry, Bílá), Lesov ČR, CHKO Beskydy, hotela Švarná Hanka a chaty Dům svatého Josefa. 

S prednáškami/prezentáciami vystúpili:

  • P. Suchan – Krátky úvod do problematiky svetelného znečistenia
  • M. Gembec – Jizerská oblast tmavé oblohy
  • P. Rapavý – Park tmavej oblohy Poloniny
  • J. Kondziolka – Beskydská oblast tmavé oblohy 

Pre organizátorov bolo potešiteľné, že pri jednaní panovala všeobecná zhoda, prítomní vyjadrili súhlas s vyhlásením BOTO. V diskusii boli podrobnejšie rozoberané otázky budúcich hraníc chránenej oblasti zameranej nielen na možnosti kvalitných pozorovacích podmienok, ale predovšetkým s cieľom chrániť prírodu, ktorá nočnú tmu potrebuje. Hranice budú zohľadňovať zaujímavosti (Lysá hora, Morávka) prírodné rezervácie a vhodné pozorovacie miesta.

Správa CHKO Beskydy uvíta článok „Proběhla první konference k BOTO a probíhají přípravy ke vzniku“ do svojho časopisu Beskydy, propagáciu a priestor na webe prisľúbili aj Lesy ČR.

Zástupca Lesov ČR takto vyjadril svoj postoj k zachovaniu prírodného noťného prostredia "Já jsem pro, protože mám rád, když je po středě čtvrtek a po dni noc. A ne když nás chce někdo donutit, aby po pátku byla třeba středa".


Predpokladaný termín vyhlásenia BOTO je v marci 2013, pri príležitosti 40. výročia založenia CHKO.


 

Zdravica J. Grygara účastníkom konferencie:

 

Když v roce 2002 schválila Poslanecká sněmovna Zákon o ochraně ovzduší, ve kterém se objevila ochrana před světelným znečištěním, sjížděli se do České republiky novináři, aby o tomto průkopnickém kroku v mezinárodním měřítku napsali. Vznik Jizerské oblasti tmavé oblohy za podpory ministra životního prostředí v roce 2009 dal světu první přeshraniční oblast tohoto typu na světě. Záhy na to, v roce 2010, se Jizerská oblast tmavé oblohy stala partnerem při vyhlášení Parku tmavej oblohy Poloniny v samém východním koutu Slovenska.

Jestliže se povede vyhlášení Beskydské oblasti tmavé oblohy, ukážeme světu, že to s ochranou pohledu na oblohu myslíme vážně. A pohled na oblohu, pohled do vesmíru, pohled na svět, který nás obklopuje a jehož jsme součástí, je nezpochybnitelné právo každého z nás!

RNDr. Jiří Grygar, CSc.

 

Fotografie: P. Rapavý, J. Kondziolka, O. Trnka

Drevený kostol v Kunčicích pod Ondřejníkem zasvätený sv. Prokopovi a Barbore, patrónom baníkov 

Neformálne rozhovory o problematike svetelného znečistenia a chránených oblastí tmy

 

 

Na Bílém Kříži nás veselo aj vážne sprevádzal správca p. Fojtík

 

J. Koukal pod 40 m vysokou meteorologickou vežou
Spoločná fotografia na Bílem Kříži
Interiér dreveného kostola Panny Márie pomocnice kresťanov na Gruni a priateľské prijatie p. Kubečkovej z Domu sv. Josefa
Propagačné materiály pre účastníkov o svetelnom znečistení, JOTO a PTOP
Pozvaní hostia
Míla Moudrá s Kondziolkovým zajačikom
D. Kučáková mi akosi pripomenula obraz Dáma vo fialovom od Pavla Szinyei Merse. Tento obraz má súvis aj s textovou časťou mapy PTOP :-).
Panoráma od Švarné Hanky  

 

  

 чем заняться зимой в деревнекарандаш под цвет губтолковая реклама новороссийск
 

Valid XHTML and CSS.